HiFi & Professional Audio Forum  

MAC Mini kao izvor zvuka i slike

Digitalne komponente, Bežični Audio, Striming..

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

MAC Mini kao izvor zvuka i slike

Post by DejanM » 15 Mar 2013, 18:19

Posto vec izvesno vreme koristim MAC Mini kao izvor i zvuka i slike, resih da napisem par reci o iskustvima koje imam sa ovim racunarom.

Prvo o cemu se radi - ja imam Mac Mini iz sredine 2011 godine sa 4 GB RAMa, Intel i5 CPU sa dva cores i 2,3 GHz. Sprava ima digitalni audio izlaz (opticki), HDMI izlaz, Thunderbolt, Firewire, ... Cak ima i analogne izlaze kao i izlaz za slusalice. Na njemu je instaliran Apple MAC OS X Lion - trenutno u verziji 10.7.5

MAC Mini je sa optickim digitalnim kablom povezan sa EMBLOM, koja onda radi kao eksterni DAC. Preko HDMI kabla je Mac povezan sa Denon AVR 3313 a preko Thunderbolt/HDMI adaptera i direktno na TV. Muziku, filmove i fotografije drzim na eksternom WD disku od 2 TB koji je preko USBa zakacen za Mac. MAC Mini ima vezu sa Apple routerom preko LAN kabla (Monster CAT 6) a iskljucen mu je Bluetooth kao i wireless LAN. Takodje su mu pogaseni jos neki procesi, tako da vise memorije i CPU ostaje na raspolaganju onome sto je zbilja vazno: reprodukcija muzike. Uzgred, na Mac Mini sam instalirao i Logitechov server preko koga pomocu Squeezebox Dueta pristupam kolekciji muzike na eksternom USB disku. Radi veoma stabilno.

Za reprodukciju muzike koristim Audirvana Plus software a za reprodukciju filmova koristim Apple VLC, koji podrzava sve sto sam do sada bacio u njega ... Kao rezerva je tu jos i Divx player.

Kvalitet reprodukcije zvuka je izuzetno visok. A+ je namesten da vrsi upsampling (a to radi pomocu Izothope software-a) na 24/96. Ono sto iznenadjuje medjutim jeste i izuzetan kvalitet slike. Apsolutno nemam potrebu za nicim boljim ...

Mac Mini je odlican izvor i slike i zvuka a uz to je po prirodi stvari veoma fleksibilan. Sprava je prakticno necujna i iako ima ventilator, ja ga do sada nisam cuo da radi. Drzim ga upaljenog 24/7 i on sa tim nema nikakvog problema - odlazi u sleep nakom 1 sata ne koriscenja a budi se kada preko mreze pokusate da mu pristupite.. Operativni sistem je nekoliko svetlosnih godina bolji od Windows a i stabilniji je i jednostavniji za koriscenje.

Kao daljinski za Mac koristim PocketCloud Pro ali i Rowmote Pro. Oba programa rade bez problema i instalirani su na mom Apple iPADu.

MAC Mini koristi negde oko 800 eura ali sa njim menjate u stvari nekoliko sprava: network player, inetrnet radio, multi media server a kupovinom eksternog CD ROMa za svega 70 eura, dobijate i CD/DVD player i to odlicnog kvaliteta. Tako posmatrano, Mac Mini je odlicna ponuda ... A sprava je zbilja napravljena vrhunski i radi odlicno sve sto vam treba ... pa i vise od toga ...

Sa moje strane veoma jaka preporuka ....

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Re: MAC Mini kao izvor zvuka i slike

Post by PrekoBare » 15 Mar 2013, 19:26

Dejane, hvala na prikazu. Verujem da je OS/X masina jedino resenje ako nekom treba umrezen medija racunar jer windows nije podesan za to.
Opticki izlaz je takodje fina stvar zbog galvanske izolacije, pogotovo ako se koristi stakleni toslink.
Jedino gde vidim problem je prakticno ogranicenje 96/24 na toslinku koga interesuju Hi rez formati (SACD-R i drugi), U tom slucaju verovatno ce morati da se presalta na neku drugu skuplju OS/X masinu. Ili eventualno USB izlaz.

Ja sa OS/X nemam iskustva i intersuje me kako radi u situaciji kad se istovremeno koriste USB hard drajv i USB izlaz u DAC. Sa Windows-om je to poziv za zvucnu katastrofu.
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 15 Mar 2013, 20:34

PrekoBare wrote:Dejane, hvala na prikazu. Verujem da je OS/X masina jedino resenje ako nekom treba umrezen medija racunar jer windows nije podesan za to.
Opticki izlaz je takodje fina stvar zbog galvanske izolacije, pogotovo ako se koristi stakleni toslink.
Jedino gde vidim problem je prakticno ogranicenje 96/24 na toslinku koga interesuju Hi rez formati (SACD-R i drugi), U tom slucaju verovatno ce morati da se presalta na neku drugu skuplju OS/X masinu. Ili eventualno USB izlaz.

Ja sa OS/X nemam iskustva i intersuje me kako radi u situaciji kad se istovremeno koriste USB hard drajv i USB izlaz u DAC. Sa Windows-om je to poziv za zvucnu katastrofu.
Tacno je da opticki izlaz na Mac Mini ima ogranicenje na 24/96. Za 24/192 potrebno je ici sa USB protokolom. To medjutim meni nije toliko kriticno jer imam direktno za Emblu zakacen eksterni USB SSD disk sa Hi Res files.

Na tvoje pitanje o istovremenom koriscenju dva USB izlaza ne mogu sasvim pouzdano da odgovorim. Ja sam samo jednom probao USB izlaz koji sam spojio sa USB ulazom u Embli. To je radilo ok ali Embla podrzava samo 16/44,1 na tom USB ulazu tako da je to sviralo ok ali nista posebno. Pri tome se files citaju sa USB diska koji je zakacen za Mac Mini. Cini mi se da to ovde nije problem ali nisam duze koristio ovu opciju ...

Mislim da ta tematika nema puno veze sa operativnim sistemom vec pre sa hardwareom - stepenu i nacina izolacije USB ulaza/izlaza. Ranije sam cuo price da je USB los za audio narocito ako je na USB hubu zakaceno vise raznih uredjaja i ako makar jedan od njih unosi zagadjenje preko mase da onda to moze da degradira performance celog huba. Kako nisam cackao po hardware-u Maca, ne mogu nista konkretnije tu da ti kazem ...

Ja koristim Wireworld Supernova Glass (znaci sa staklenim vlaknima) i to mini varijantu kako ne bi bilo nikakvih gubitaka zbog koriscenja adaptera. Taj opticki kabl mogu najtoplije da preporucim jer je zbilja dobar.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 15 Mar 2013, 21:28

Mac Mini ima i bez dodatnog software-a (recimo Audirvana Plus) jako dobro resenu audio sekciju. Vi mozete da dodeljujete audio izlaze (USB, Opticki, HDMI, ...) pojedinim programima odnosno da ih menjate po potrebi. Svaki od ovih audio izlaza moze posebno da se konfigurise. Tako recimo opticki digitalni izlaz moze da se definise da daje 24/96 izlaz. Kada koristite recimo HDMI izlaz i to vezan za AVR, onda mozete da definisite tacno koliko kanala zelite da bude korisceno (max je moguce osam) i da svaki od njih onda konfigurisete da recimo daje 24/96. Medjutim mozete da definisite i 32/96 - to je maximum.

Postoje izvestaji na internetu koji ukazuju na to da je taj opticki digitalni izlaz od modela iz 2011 godine unapredjen tako da daje izuzetno mali jitter. Tu navodno lezi tajna njegovog dobrog zvuka. U svakom slucaju, Mac Mini daje bolji zvuk preko digitalnog audio izlaza nego kada se koristi LAN - kada se recimo preko DLNA servera streamuje muzika kroz mrezu.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 16 Mar 2013, 13:28

Da bih iskoristio AirServer Apple tehnologiju, kupio sam AirServer App ovde:

http://www.airserverapp.com/

Aplikacija se instalira bez problema i na taj nacin se dobije najveci deo funkcionalnosti Apple TVa - odnosno mogucnost bezzicnog slanja zvuka i/ili slike sa bilo kog Apple uredjaja na Mac Mini. To je ponekad veoma prakticno kada pronadjete nesto interesantno na iPadu ili iPhoneu i zelite na brzinu da to pogledate na velikom ekranu ili da to pokazete i drugima ... Ova App funkcionise dobro, stabilna je i kvalitet prenosa slike i tona je dobar. Ako pridruzite (u mom slucaju) recimo HDMI izlaz ovoj aplikaciji, onda mozete to sto gledate i da slusate u multi-kanal varijanti (kada se na drugoj strani HDMI veze nalazi AVR). Takodje je nepotrebno kaciti recimo iPod na sistem pomocu kabla da bi se slusala muzika koja se nalazi na iPodu. Jednostavnim koriscenjem AirPlay moze se muzika direktno streamovati na Mac Mini (ili pak na moj novi Denon AVR 3313 koji takodje podrzava AirPlay).

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 18 Mar 2013, 15:52

Ako vezujete Mac Mini HDMI kablom za TV ali preko adaptera (recimo T-bolt/HDMI) i/ili tu vezu ostvarujete tako sto Mac Mini vezujete za AVR HDMI kablom a onda AVR takodje HDMI kablom za TV, moze da dodje do problema prilikom prikazivanja slike, jer racunar ne vidi direktno TV i onda ponekad ne moze da izvrsi adaptaciju na ekran, odnosno da aktivira odgovarajuci driver. Vecina HDTV ekrana prima sliku u koji se realizuje u opsegu od 16 do 235 bita. Racunari mogu da emituju u tom opsegu pod uslovom da prepoznaju ekran. Ako to ne ucine (recimo zato sto se izmedju nalazi neki adapter ili iz nekog drugog razloga) onda racunari, pa tako i Mac Mini, salje sliku u opsegu od 0 do 255 bita. I onda dobijete crni ekran ...

Ako na uredjajima koje koristite ne postoje posebne procedure za ovakvu vrstu podesavanja, postoji jednostavan trik koji mozete da upotrebite da bi ste naterali uredjaje da medju sobom komuniciraju ...

Prvo odete ovde i spustite i instalirate jednu malu aplikaciju na Mac Mini:

http://michelf.ca/projects/black-light/

Ovo je u stvari jedna mala i prilicno bezvezna aplikacija, koja moze da menja boje i sl. na monitoru Mac Mini. Prilikom instalacije, kazete da od svih ponudjenih opcija zelite da koristite samo onu koja namesta luminiscence na 16-235. I to je sve. Kao nekom magijom, u mom slucaju, su i TV i Denon AVR prepoznali video signal koji je dolazio sa Mac Mini. Handshake je bio izvrsen, uredjaji su bili prepoznati (u settings Mac Mini sam video da on vidi Denon AVR 3313) i onda sam zaustavio ovaj mali program. I ceo sistem je i dalje normalno radio. Prakticno sam ga upotrebio samo jednom. Kada je problem bio resen, mogao sam i da ga ponovo deinstaliram ...

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 01 Apr 2013, 15:04

Naravno da mi djavo nije dao mira dok nisam isprobao zamenu strujnog kabla na Mac Mini-iju .... :D

Mac Mini ima AC ulaz sa dva pina koji neki zovu i Miki Mouse ulaz. U takvim slucajevima ja obicno kupim Furutech FI-8N(G) IEC konektor i sam konfekcioniram strujni kabl koristeci Lapp 3 x 2,5. Medjutim kod MAC Mini je ulaz RJ-45 za LAN kabl isuvise blizu ovom strujnom ulazu tako da ako stavim Furutech IEC uticnicu ne mogu da utaknem LAN kabl. Doduse postoji i varijanta da MAC Mini zakacim pomocu WLANa ali posto WLAN drzim iskljucenim (kao i BT) umesto Furutecha uzeo sam Adapter koji sa jedne strane ima Miki Mouse uticnicu a sa druge "normalnu" 3-pin IEC uticnicu. Onda u taj Adapter bocnem Lapp strujni i tako sam slusao uglavnom muziku nekih nedelju dana.

Svi ovde izneti utisci su zbilja samo utisci jer neki podroban test nisam izvrsio - a nije ga lako ni sprovesti jer zamena kabla traje neko vreme ....

U svakom slucaju u pocetku je Lapp bio uboden u fazu na kojoj se NE nalazi moj HiFi sistem. I tu nije bilo neke narocite razlike u odnosu na originalan Apple strujni kabl. Cak sta vise - cinilo mi se u par momenata da je zvuk malo previse agresivan.

Onda sam bocnuo Lapp u moj Regenerator struje PS Audio PPP. I prvi utisci jesu da je ta agresivnost nestala, zvuk je nesto "tecniji" ali da li ima neke razlike u odnosu na originalan Apple kabl .... to ne bih mogao da tvrdim.

Iako cu ja sada ostaviti Lapp sa adapterom uboden u PS Audio PPP mislim da cela ova gimnastika ne opravdava utroseno vreme a jos manje eventualno ulozeni novac ( ja sam celu ovu igrariju izveo sa stvarima koje sam vec posedovao).

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 02 Apr 2013, 17:48

DejanM wrote:Onda sam bocnuo Lapp u moj Regenerator struje PS Audio PPP. I prvi utisci jesu da je ta agresivnost nestala, zvuk je nesto "tecniji" ali da li ima neke razlike u odnosu na originalan Apple kabl .... to ne bih mogao da tvrdim.
Dejane, pretpostavimo da Mac Mini salje uzvodno neko RF zagadjenje u PS Audio.

Da li cujes razliku u svom sistemu kad slusas druge komponente zavisno od toga da li je mac mini ukljucen ili ne?

Ja licno bih ga bocno na drugu fazu od analognih uredjaja.

Inace, Computer Audiophile ima uporedni test JRiver 18 na dve platforme - postojecu na Windows i novu na Mac i dosli su do zakljucka da JR18 zvuci isto na obe platforme, sto mislim da je jako dobra vest. Koliko sam shvatio JRiver za MAC se prodaje po nekoj promotivnoj ceni jer je prakticko jos uvek u beta verziji, ali
s obzirom na moje iskustvo sa ekipom iza JRivera, moja topla preporuka, momci su pravi profesionalci.

U svakom slucaju, imas 30 dana za probu u svom sistemu. JR18 svra sve zivo ukljucujuci i DSD i DFF.
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 02 Apr 2013, 19:03

Bocnuo sam ga u jedinu preostalu uticnicu direktno na PSA PPP. Te suko uticnice su izolovane jedna od druge bas zbog tih smetnji koje sami uredjaji generisu. Zbog toga i nema nikakvih posledica po ostatak sistema.

Pogledacu taj JRiver. Uzgred, hvala na preporuci ... Ja trenutno koristim Audirvanu Plus i super sam zadovoljan kako to svira na Mac Mini-iju. Audirvanu Plus mogu toplo da preporucim ...

Audirvana Plus ne svira DSD ali u najnovijoj verziji moze da svira mult-kanal. Mnogo vaznije medjutim od toga jeste da ima iZothope 64-bitni upsampler u sebi i sposobnost da izvrsi by-pass OS drivera i direktno komunicira sa eksternim DACom. Dobra stvarcica za razumne novce ...

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 02 Apr 2013, 21:05

DejanM wrote:Bocnuo sam ga u jedinu preostalu uticnicu direktno na PSA PPP. Te suko uticnice su izolovane jedna od druge bas zbog tih smetnji koje sami uredjaji generisu. Zbog toga i
nema nikakvih posledica po ostatak sistema.
Koju jedinu preostalu utičnicu? Jesi li primetio da je jedna (prva) namenjena za veće potrošače i da je sa nje zvuk nešto drugačiji nego sa ostalih? :-k

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 02 Apr 2013, 22:16

Nemam vece potrosace zakacene za PPP. Sva pojacala su mi ubodena direktno u zid. Da budem iskren nisam poredio razlicite uticnice tako da tu ne mogu nista da kazem ...

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 02 Apr 2013, 22:34

DejanM wrote:Nemam vece potrosace zakacene za PPP. Sva pojacala su mi ubodena direktno u zid. Da budem iskren nisam poredio razlicite uticnice tako da tu ne mogu nista da kazem ...
Nema veze sto ti nijedan od vecih potrosaca nije prikljucen na PPP. Ta uticnica koja je namenjena vecim potrosacima nema istu filtraciju kao ostale i kada se sa nje napaja neka komponenta zvuci malo drukcije nego kada se napaja sa ostalih suko uticnica na PPP-u. Probaj ako te ne mrzi.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 03 Apr 2013, 07:58

first wrote:
DejanM wrote:Nemam vece potrosace zakacene za PPP. Sva pojacala su mi ubodena direktno u zid. Da budem iskren nisam poredio razlicite uticnice tako da tu ne mogu nista da kazem ...
Nema veze sto ti nijedan od vecih potrosaca nije prikljucen na PPP. Ta uticnica koja je namenjena vecim potrosacima nema istu filtraciju kao ostale i kada se sa nje napaja neka komponenta zvuci malo drukcije nego kada se napaja sa ostalih suko uticnica na PPP-u. Probaj ako te ne mrzi.
Evo sta pise u uputstvu za PSA PPP na tu temu:

" You do not have to use the Power Amp IsoZone on the Power Plant Premier for a power amp. It is
marked like this for convenience.

All IsoZones are identical in build and all use our new Nano Crystalline soft magnetic material to clean
the AC power.
"

NeatGuy
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by NeatGuy » 03 Apr 2013, 10:36

first wrote:
Kolega, da pripaziš malo kad prolaziš pored taraba, i tamo ume svašta da piše. :wink:

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 03 Apr 2013, 11:35

DejanM wrote:Evo sta pise u uputstvu za PSA PPP na tu temu:

" You do not have to use the Power Amp IsoZone on the Power Plant Premier for a power amp. It is
marked like this for convenience.

All IsoZones are identical in build and all use our new Nano Crystalline soft magnetic material to clean
the AC power.
"
Da li je baš isto kao što kažu?
Dakle, priključivali smo Emblu na jednu od onih „običnih“ utičnica, a potom na onu koja je označena kao „High Current“.
Zvučne razlike su bile primetne, a osluškivalo je dva para ušiju i zaključak je bio identičan.
Zato sam ti i rekao da probaš (manje je važno šta piše u uputstvu za PSA PPP na tu temu).

Inače, slična stvar je i na mom strujnom filteru IsoTek Solus G2, na kome su dve šuko utičnice (od ukupno 6)
namenjene većim potrošačima. Ove dve utičnice nemaju istu filtraciju kao ostale 4, a proizvođač je čak
to predstavio i šemom koju možeš videti dole. Naravno da sam i kod sebe isprobao istu stvar.
I u ovom slučaju se pokazalo da postoje zvučne razlike, u zavisnosti sa koje utičnice se napaja neka komponenta.
Isotek-solus-g-II-add.jpg
Isotek-solus-g-II-add.jpg (30.73 KiB) Viewed 1430 times
Isotek-solus-g-II-add.jpg
Isotek-solus-g-II-add.jpg (30.73 KiB) Viewed 1430 times
NeatGuy wrote: Kolega, da pripaziš malo kad prolaziš pored taraba, i tamo ume svašta da piše. :wink:
Ma pusti tarabe kolega, ovde pričamo šta se čuje, a ne šta piše.... :oky

Post Reply