HiFi & Professional Audio Forum  

B.A.D. (Binary Amplitude Diffsorber) Paneli

Samogradnja, šeme, modifikacije.. - Elektronik Forum EEWeb

Topic author
ninja
Audio Expert
Audio Expert

B.A.D. (Binary Amplitude Diffsorber) Paneli

Post by ninja » 17 Sep 2008, 22:06

Posle dugo razmisljanja i razvlacenja, odluka je konacno pala. Pocecu sa izradom BAD panela.

Nadam se da ce moje gradjenje podstaci jos nekoga da krene sa ovim jeftinim a vrlo dobrim "popravljacem zvuka" :wink:

Malo vise informacija o njima se moze naci:
1.) B.A.D.
2.) Slike DIY varijante

B.A.D. je patentiran i baziran na John Angusovom teoretiskom modelu (koji RPG koristi). Vazno je da je 50% povrsine pokriveno rupama a 50% ne (povrsina za reflektovanje) u kvadratskoj formi sa 31 x 33 reda.

Vise informacija:
http://www.rpginc.com/products/badpanel ... ls-(Fabric)-CSI-Spec.doc
http://www.rpginc.com/products/badpanel/bad_ac.htm

Rupe moraju biti busene i tacno plasirane po patentiranom rasporedu i sa odredjenim precnikom (najbolje je ako su cetvrtaste sto je tesko izvesti sa busilicom). Sve se moze procitati ovdje: http://www.rpginc.com/products/badpanel/index.htm.

Za zainteresovane, ovdje imate excel fil sa shemom kako treba busiti (moj slobodan prevoz sa Svedskog).

Moji ce da budu od 5mm debelog plywooda, nesto kao na slikama:

Image
Image

Posle cu ih prevuci sa nekim ljepsim platnom a iza cu da stavim neku "vunicu" (iako nije neophodno ali je korisno).
Last edited by ninja on 16 Nov 2008, 17:33, edited 1 time in total.
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Re: B.A.D. (Binary Amplitude Diffsorber) Paneli

Post by sdanicic » 18 Sep 2008, 09:29

Ovo fenomenalno izgleda, pre svega totalno dugacije od onoga sto se nudi kada su u pitanju tehnike da dampiranje prostora u kojima se slusa muzika (mislim pre svega na kucne uslove).

Koliko ja znam nista recimo do tih nekin standadnih "pomagala" poput bass trapova ili echo trapova nema da se kupi u Srbiji (zvanicno), a mislim da ima dosta ljudi koji su dali velike pare za opremu i koji muce muku sa svojim prostorima za slusanje muzike gde sve zveci, zvoni i odzvanja od reverberacije, stojecih talasa, laznih bas frekvencija i slicno (ne kazem da i ja imam manji problem sa ovim, ali sam pokrenuo akciju resavanja toga - stay tuned !!!).

Ljudi spucaju desetine i destina hilada evra, a da pre toga nisu makar malo porazmislisli o "akustici" prostora gde ce to slusati. Dobro nekima se to desi iz neznanja, pa se sada opet vracamo na onu moju omiljenu temu "da li prodavac samo treba da te oguli kada te prvi put vidi, a posle ako mu opet dodjes u radnju dobro je, ako ne dodjes - opet je dobro. Ili od starta treba praviti jedan drugaciji odnos i na duge staze, gde osim prodaje obavezno treba ukljuciti i "edukaciju" kao sastavni element.

Topic author
ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 18 Sep 2008, 12:51

Ja sam se preselio pre 2 mjeseca i licno sam se uvjerio kolko akustika sobe utice na zvuk. Na moju srecu, ja sam dosao u bolju sobu nego pre.

Ovdje ima par vrlo sposobnih ljudi koji na "lokalnom" forumu pomazu oko sredjivanja akustike. Tu ima i par "how to do" stranica za gradnju bas trapova i kako da se izracunaju. Posto planiram da i to pocnem da gradim pisacu i o tome kad bude vremena.

Ince, svi su ovdje odusevljeni sa uticajme ovih BADova. Dobra stvar je da su tanki i da se mogu svugdje staviti, cak i iza radijatora, plafon a naravno i zidovi. Velicinu svako bira po svojim potrebama tako da je i to dobra stvar. Posle se samo prebci neko ljepse platno i zena se ne buni, jos specijalno ako stavim nase fotografije na platno.
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

Topic author
ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 16 Oct 2008, 20:32

Posle dugo razvlacenja konacno sam narucio 2 plywood ploce velicine 4X1000X2000 koje ce se prepoloviti na pola tako da ce svaki panel da bude 1 x 1 m.

4 mm je super debljina zato sto cu moci da stavim sve 4 ploce jednu na drugu i da odjednom busim kroz sve.

:cafe
Image Made in SFRJ
KokBok

Sir Oliver
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by Sir Oliver » 17 Oct 2008, 01:14

Ne bi trebalo da budu kvadratnog oblika

Topic author
ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 17 Oct 2008, 07:30

Sir Oliver wrote:Ne bi trebalo da budu kvadratnog oblika
Nije toliko bitno. Kad upises velicinu ploce u onom filu izbacice ti rastojanje i polozaj rupa. A ja cu svakako praviti ram oko toga koji ce drzati platno sa slikom tako da taj "visak" ostavlja malo vise prostora za ram.
Image Made in SFRJ
KokBok

Sir Oliver
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by Sir Oliver » 17 Oct 2008, 07:56

Ceo ovaj home design je prilicno Svedski. Ciste linije, veliki prazni prostori. Bezivotno i sterilno.
Da li si probao da umesto difuzora stavis knjige?
Mislim da je to najbolje resenje:
1Nejednake su strukture tj razlicite velicine, tezine i gustine. ( nemoj da koristis one sto se kupuju na metar :D , sabrana dela).
2 Neravnomerno su rasporedjene.
3 Daju intelektualnu notu vlasniku prostorije :lol:
Eventualno je problem vitrine ali izaberi neke minimalisticke police usrafljene na zid bez bocnih stranica, znaci da nema konstrukcije koja bi rezonirala.

Topic author
ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 17 Oct 2008, 08:24

Ocito da nisi vidio slike iz moje sobe :wink: .... ima tu i knjiga i polica i slika i tepih + namjestaj i mnogo sta. [-X

Ovi paneli nece izgledati kao na onoj "Svedskoj slici". U planu je da odstampam slike djece na platnu a posle to zategnem preko panela :mrgreen:
Image Made in SFRJ
KokBok

dioklecijan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by dioklecijan » 17 Oct 2008, 18:06

Slično kao ovaj gore, nekada sam imao Audio Analogue Puccini SE i Jamo D870 (samostojeći). To je sviralo strašno dobro. HI-END zvuk za male novce. Istina, neke serije Puccinija imale su grešku, ali kada to znalac popravi dobije se još bolji uređaj. U tim serijama trebalo je smanjiti struju na jednom signalnom tranzistoru i upariti ulazne mosfete i to je bilo odlično. Prva i treća generacija pojačala nisu imale taj problem. U svim generacijama zamjenom nekih kondezatora od 100nF sa 10MicroF dobijao se deset puta manji šum u basu, što je vjerojatno bilo smetnja i potaklo vlasnika ovog gore pojačala na izradu ovakvih apsorbera.
Ali svakako lijep uradak.

zare
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by zare » 18 Oct 2008, 11:32

ninja wrote:Posle dugo razvlacenja konacno sam narucio 2 plywood ploce velicine 4X1000X2000 koje ce se prepoloviti na pola tako da ce svaki panel da bude 1 x 1 m.

4 mm je super debljina zato sto cu moci da stavim sve 4 ploce jednu na drugu i da odjednom busim kroz sve.

Da onda ocekujemo slike celog postupka samogradnje :wink: ?

Topic author
ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 18 Oct 2008, 14:08

zare wrote:
ninja wrote:Posle dugo razvlacenja konacno sam narucio 2 plywood ploce velicine 4X1000X2000 koje ce se prepoloviti na pola tako da ce svaki panel da bude 1 x 1 m.

Da onda ocekujemo slike celog postupka samogradnje :wink: ?
Nravno! [-(

:wink:
Image Made in SFRJ
KokBok

zare
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by zare » 20 Oct 2008, 16:57

Nije mi bas najjasnije, sta se postavlja iza panela? Semi-rigif fiberglass bi na srpskom bio sta?
Da nije nesto ovako mozda:
http://www.azma.co.yu/azmafon.php

Topic author
ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 20 Oct 2008, 20:17

zare wrote:Nije mi bas najjasnije, sta se postavlja iza panela? Semi-rigif fiberglass bi na srpskom bio sta?
Da nije nesto ovako mozda:
http://www.azma.co.yu/azmafon.php
Iza panela ne moras nista da stavis ali se efekat poboljsava sa nekim meksim apsorberom (debljine par cm, nesto izgledom kao staklena vuna). Ljudi ovdje obicno kupe najobicniju (i najeftiniju) vunu za izoliranje zidova.

edit: to sto si linkovao je nesto se se obicno koristi (ili u tom stilu)
Image Made in SFRJ
KokBok

zare
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by zare » 20 Oct 2008, 23:09

Ovaj materijal sa linka nije skup. Ispod 300 din cela tabla. Bar je tako bilo pre 7-8 meseci.
Ninja, znas li koje su dimenzije onih belih ploca sa slika na pocetku teme? Lici da je negde oko 1,2x0,7 m.

Topic author
ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 21 Oct 2008, 08:04

zare wrote:Ovaj materijal sa linka nije skup. Ispod 300 din cela tabla. Bar je tako bilo pre 7-8 meseci.
Ninja, znas li koje su dimenzije onih belih ploca sa slika na pocetku teme? Lici da je negde oko 1,2x0,7 m.
Mislim da su ploce 1000 x 2000 (posto su uzete sa istog mjesta). Ploce mozes da uzmes u kojoj koces dimenziji. Upisi u onaj excel fil dimenzije i dobit ces raspored. Ako je ploca veca onda samo nastavljas seriju.
Image Made in SFRJ
KokBok

Post Reply