HiFi & Professional Audio Forum  

Naim DAC

Digitalne komponente, Bežični Audio, Striming..

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Re: Naim DAC

Post by DejanM » 02 Jul 2009, 09:59

Jos par detalja:

- Naim DAC nece imati bilo kakivu streaming funkciju - znaci nikakav network ili WLAN prikljucak
- Ima kompletno implementiran support za iPod (izgleda da je to ona USB rupa na prednjoj ploci). Takodje ce biti moguce kontrolisati preko Naim daljinca i iPod. To znaci da je prakticno Naim usput implementirao u ovom DACu ono sto je Wadia uradila sa svojim proizvodom i170. Da podsetim: Wadia i170 kosta oko 450 eura. Napomena: Wadia nema ugradjen DAC.
- Ovaj DAC ima u sebi 10 odvojenih regulatora. Ne znam detalje (da li su radjeni sa LM317 kao kod CD5x ili nekako drugacije) ali je napajanje bila posebna tema - kao i uvek kod Naima.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 03 Jul 2009, 06:53

bbrka wrote:
A sto se tice Naima, pa dobro, kad ga istetstiramo, zakljucicemo koliko treba da kosta, a ovako odokativno, pa.....jedno 500 - 600 evradi ili da kazem malo skuplje od DAC Magica.
Ako je istina da ovaj Naim DAC popravlja zvuk Naim HDX, koji je fantasticna sprava, onda je cena od 2000 funtaca odlicna ponuda.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 08 Jul 2009, 10:22

Procurila je (neproverena) informacija da ovaj Naim DAC ima upsampling na 785 KHz. Koliko je meni poznato, to bi bio prvi DAC sa takvom tehnologijom na trzistu.

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 08 Jul 2009, 14:13

DejanM wrote:Procurila je (neproverena) informacija da ovaj Naim DAC ima upsampling na 785 KHz. Koliko je meni poznato, to bi bio prvi DAC sa takvom tehnologijom na trzistu.
Uhhhhh, ako je i tačno, pitam se kakvog sve to ima smisla. Sam sempling rejt od 192/24 je već na takvom nivou, da je dovoljan i za najzahtevnije moguće muzičke
materijale u kojima možete zahvaljujući tome prepoznati timbar i mikrodinamiku, koje su i najkritičnije kod digitalnog CD formata 44/16.

Ajde i da razumem nekako 384 Khz, ali sve preko toga mi liči na čisto pokazivanje mišića baz preke potrebe ili eventualno demonstaciju tehnoloških mogućnosti.

Mnogo je važnije kako to radi, i sa daleko manjim upsampling-om, dobrim algoritmom i konstukcijom se može mnogo uraditi, u suprotnom džaba i 785 Khz.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 08 Jul 2009, 14:31

Savrseno tacno, ali opet ... Trebalo bi zapravo cuti.

Tako se ranije govorilo i za 24/192 pa se ispostavlja da ta tehnologija daje odredjeni pomak u odnosu na standardni red book format. Pod uslovom da je i sve ostalo odradjeno kako treba - naravno ...

Ja bih zeleo da vidim 64 bitnu/785 KHz (ili jos bolje sampling freq. u MHz podrucju) arhitekturu jer bi ona bila takve preciznosti da bi bila prakticno identicna originalnom nesamplovanom signalu. Teoretski ...

Ali ... stoji da su jos uvek najbolji DACovi Audio Note sa NOS arhitekturom, I/V trafoima, lampama u izlaznom delu u SET konfiguraciji. Jos nisam cuo nesto sto moze da se primakne tome. A ta tehnologija je stara jedno .... 50 godina :D

Zapravo, ove nove arhitekture omogucavaju dobijanje veoma viskog kvaliteta reprodukcije za malo para. I tu vidim puni smisao takvih inovacija. Imati DAC malih dimenzija, smesnog napajanja, koji kosta 200 eura a svira na High End nivou.

Malo razmisljanja na temu ... :cafe

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 08 Jul 2009, 14:45

OFF- TOPIC

Pre par sati sam u firmi obavio neformalne "hi-fi konsultcije" sa kolegama koji su ""otkrili"" FLAC format i sada gledaju sta im je ciniti da bi to mogli da slusaju kod sebe.

Obrni-okreni gledajuci pre svega koliko para imaju na raspolaganju sve se na kraju zavrsilo na CA DacMagicu (prodao sam virtuelno 3 primerka istoga :roll: ) koji bi bio izmedju PC-ja putem USB konekcije i pojacala sa druge strane. Malo sam im pomenuo te HD formate i visokofrekventne sampling rezolucije, a oni su samo vrteli glavom u stilu "ti to kupi za sebe, nama ce biti dovoljno i ovo".

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 08 Jul 2009, 14:58

sdanicic wrote:OFF- TOPIC

Pre par sati sam u firmi obavio neformalne "hi-fi konsultcije" sa kolegama koji su ""otkrili"" FLAC format i sada gledaju sta im je ciniti da bi to mogli da slusaju kod sebe.

Obrni-okreni gledajuci pre svega koliko para imaju na raspolaganju sve se na kraju zavrsilo na CA DacMagicu (prodao sam virtuelno 3 primerka istoga :roll: ) koji bi bio izmedju PC-ja putem USB konekcije i pojacala sa druge strane. Malo sam im pomenuo te HD formate i visokofrekventne sampling rezolucije, a oni su samo vrteli glavom u stilu "ti to kupi za sebe, nama ce biti dovoljno i ovo".
Mozda ne bi bilo lose da das tim tvojim drugarima da procitaju clanak o DAC Magicu u Stereophile. Naime tamo je lik otkrio visok nivo jittera kada je DAC Magic prikljucen preko USB na izvor zvuka. Onda je proizvodjac, Cambridge Audio, poslao dodatan komentar sa merenjima nivoa jittera, dokazujuci da nivo jittera preko USB prikljucka u mnogome zavisi od napajanja izvora zvuka. Veoma zanimljiv komentar ... vredi ga procitati.

Ovo znaci da ako neko zakaci DAC Magic preko USBa na comp, moze da mu se desi da ima bokal kvalitet reprodukcije.

Alternativa je Musical Fidelity V-Dac, koji se moze naci na eBay, nov, za 200 eura (DAC Magic moze da se nadje nov za 300 eura). Arhitektura Musical Fidelity je losija od Cambridge varijante ali izgleda da se bolje ponasa na USB ulazu. To su trenutno najjeftinije 24/192 varijante DACova na trzistu a koje sviraju ok.

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 08 Jul 2009, 15:19

DejanM wrote:
sdanicic wrote:OFF- TOPIC

Mozda ne bi bilo lose da das tim tvojim drugarima da procitaju clanak o DAC Magicu u Stereoplay. Naime tamo je lik otkrio visok nivo jittera kada je DAC Magic prikljucen preko USB na izvor zvuka. Onda je proizvodjac, Cambridge Audio, poslao dodatan komentar sa merenjima nivoa jittera, dokazujuci da nivo jittera preko USB prikljucka u mnogome zavisi od napajanja izvora zvuka. Veoma zanimljiv komentar ... vredi ga procitati.

Ovo znaci da ako neko zakaci DAC Magic preko USBa na comp, moze da mu se desi da ima bokal kvalitet reprodukcije.

Alternativa je Musical Fidelity V-Dac, koji se moze naci na eBay, nov, za 200 eura (DAC Magic moze da se nadje nov za 300 eura). Arhitektura Musical Fidelity je losija od Cambridge varijante ali izgleda da se bolje ponasa na USB ulazu. To su trenutno najjeftinije 24/192 varijante DACova na trzistu a koje sviraju ok.

Kada bi im jos uveo u celu pricu i "jitter" mislim da bi svi pomislili da sa mnom izvesno nesto nije u redu i da bi trebali da prestanu (ili barem limitirano) da se druze sa mnom [-X
Nije da ja ne bi znao da im popularno "opricam" o cemu je rec, ali mislim da bi to bilo "too much".

A varijanta za MF preko ebaya u zemlju Srbiju mislim da ce morati da saceka jos neko vreme :o

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 08 Jul 2009, 17:17

DejanM wrote:Savrseno tacno, ali opet ... Trebalo bi zapravo cuti.

Tako se ranije govorilo i za 24/192 pa se ispostavlja da ta tehnologija daje odredjeni pomak u odnosu na standardni red book format. Pod uslovom da je i sve ostalo odradjeno kako treba - naravno ...

Ja bih zeleo da vidim 64 bitnu/785 KHz (ili jos bolje sampling freq. u MHz podrucju) arhitekturu jer bi ona bila takve preciznosti da bi bila prakticno identicna originalnom nesamplovanom signalu. Teoretski ...
Uvek podržavam stav da bi nešto trebalo prvo čuti.... međutim, šta mi ovde da čujemo?

Koliko to ide daleko iznad naših slušnih mogućnosti može ti potkrepiti činjenica, da takav sampling rate (64 bitnu/785 KHz) znači teorijsku dinamiku od 384 db i
frekventni raspon od 0 do 392 Khz. Treba li uopšte ovo objašnjavati? :?:

Opet se nameće jedini logičan odgovor, sama implementacija i konstrukcija će biti i dalje od krucijalne važnosti za konačan rezultat, a frekvencija uzrokovanja i broj bita
se može pomerati naviše kolko to tehnologija bude dozvoljavala, ali se time ne dokazuje da postoji potreba za navedenim dinamičkim rasponom i fr. opsegom.
Čak je i onaj deo čujnog spektra i potrebne dinamike, a koji se tiče vernosti sinusoidnog signala, iznad mogućnosti uočavanja razlika dobro uvežbanom sluhu, za svaku
digitalnu informaciju zabeleženu preko 192Khz/24 bit.

I ovo je samo moje razmišljnje. :gnum

zika
Moderator
Moderator

Post by zika » 08 Jul 2009, 17:31

Da, sve bi bilo tako da nema harmonic-a višeg reda. Kad nađem vremena pokušaću da objasnim. Do tada ovo je hint za pretragu ... :)

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 08 Jul 2009, 17:41

zika wrote:Da, sve bi bilo tako da nema harmonic-a višeg reda. Kad nađem vremena pokušaću da objasnim. Do tada ovo je hint za pretragu ... :)
I harmonici višeg reda se uklapaju i nalaze u okviru onog zvučnog zapisa koji obezbeđuje 192Khz/24bita, prevedeno u većini razumljivije podatke to znači
frekventni raspon do 96Khz i teorijsku dinamiku do 144db. Kažem teorijsku dinamiku, jer je i ova vrednost toliko visoka, da ne postoji muzički materijal
koji bi dostigao ovakvu potrebu, barem meni nije poznat takav slučaj.
Ne, nije to ni čuveni top iz 1812 - Čajkovskog.

zika
Moderator
Moderator

Post by zika » 08 Jul 2009, 18:58

Da pojasnim. Ja koristim USB Box (ProJect) i zadovoljan sam. Dakle, ja nisam jedan od onih koji će pojuriti da poslušaju taj upsampling ili šta već. Možda je dobro, ponekad, biti materijalno ograničen ... :)
Jednostavno, to je večna priča između digital-nog i analog-nog ... Shannon-Nyquist-ova teorema sve to lepo objasni ali ... dokle god ima tržišta dotle je sve dozvoljeno. Da ne pominjem raznorazne kablove.
Kada sam pomenuo harmonic-e višeg reda bio sam, pomalo, ciničan, ali to nisam, dovoljno dobro, naglasio ... :)

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 08 Jul 2009, 19:18

pi, bre, kakvi ste to sitnicavi ljudi .... Vidi sad i Niquista potegose ... :D

zika
Moderator
Moderator

Post by zika » 08 Jul 2009, 19:46

DejanM wrote:pi, bre, kakvi ste to sitnicavi ljudi .... Vidi sad i Niquista potegose ... :D
Šta ja da radim kada, u ovom slučaju, mora da ide u paru sa Claude-om, da sam ga izostavio onda biste me grdili za to. Grdnja mi ne gine ... :)

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 08 Jul 2009, 20:15

zika wrote: Jednostavno, to je večna priča između digital-nog i analog-nog ... Shannon-Nyquist-ova teorema sve to lepo objasni ali ... dokle god ima tržišta dotle je sve dozvoljeno. Da ne pominjem raznorazne kablove.
Kada sam pomenuo harmonic-e višeg reda bio sam, pomalo, ciničan, ali to nisam, dovoljno dobro, naglasio ... :)
Ako razgovaramo ozbiljno, onda nema mesta cinizmu. No kako god bilo, želim da kažem da su očigledno razvoj i tehničke mogućnosti D/A konvertera nove generacije otišle
do tog nivoa, da sada još samo treba usavršiti onu topologiju koja će obezbediti najprihvatljiviju cenu uz najbolje karakteristike. Tu jednostavno napisana informacija o
sempling rejtu kao što je 785Khz/64bita nije sveukupan i relevantan podatak, a nove generacije delta/sigma konvertera skoro da više i nemaju nekih ograničenja po pitanju
performansi, međutim to nikako neznači da je samo to dovoljno za kvalitetan rezultat.

A tek kablovi, nemoj samo još i o tome,.... :ovo

Post Reply