HiFi & Professional Audio Forum  

Ben Webster

CD, DVD, Blu-Ray, HD i Vinil izdanja, komentari filmova i koncerata
Post Reply

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Ben Webster

Post by DejanM » 19 Nov 2013, 15:22

U doba swinga i u vreme nastanka Be-Bopa,znaci krajem 40-tih i tokom prve polovine pedesetih godina proslog veka, Jazz svetom su vladala dvojica saksofonista (ako izuzmemo prerano preminulog Charlie Parkera): Coleman Hawkins i Lester Young. Obojica vuku svoje korene iz Swinga dok su Be-Bop, tada novi pravac, svirali ali nisu zbilja nikada do kraja prihvatili tu vrstu jazza. I danas ako zelite da cujete onaj "stari", "dobri" jazz iz pre Be-Bop faze, onda su ova dvojica saxofonista dobra adresa.

I dok su se koplja tada lomila koji je od njih dvojice bolji, meni se najvise dopada kako je svirao Ben Webster - tenor saksofonista, koji je i tada bio poznat i vrlo blizu ovoj dvojici, ali nikada ne prihvacen kao njima potpuno ravan. Njegov nacin sviranja je ono sto me privlaci: neverovatan osecaj, finesa, sposobnost gotovo vizuelnog pretvaranja zvuka u emociju .... Narocito nacin kako je Ben Webster svirao balade mi se cini neprevazidjenim. Ja nisam nikada cuo nekog saksofonistu, ni pre ni posle Ben Webstera, koji je bio u stanju sa toliko emocija da odsvira baladu. A kada to kazem, napominjem da posedujem i albume John Coltrane-a, gde svira balade.

Miles Davis je jednom prilikom izjavio da je naucio da svira balade slusajuci Coleman Hawkinsa. Hawkins je bez svake sumnje bio odlican muzicar, koji je ostavio dubok trag za sobom. Ali kada cujete kako Ben Webster svira laganije stvari ... to izgleda zbilja vanzemaljski ...

Dosao sam u posed jednog interesantnog albuma Ben Webstera pod nazivom: My Romance. Ta ploca na odlican nacin reprezentuje ovo o cemu govorim.
album.jpg
album.jpg (195.22 KiB) Viewed 1437 times
album.jpg
album.jpg (195.22 KiB) Viewed 1437 times
Snimak je izuzetno dobar a narocito naslovna, My Romance, naprosto oduzima dah kako je odsvirana.

Preporuka ...

P.S. U potrazi sam za jednim albumom sa kraja pedesetih godina koji se zove: Coleman Hawkins Encounters Ben Webster. To je verovatno najbolji nacin da se cuje razlika u nacinu sviranja ova dva velikana Jazza. Samo da nadjem negde ovaj album ... :ded

Kuja
redovni korisnik
redovni korisnik

Re: Ben Webster

Post by Kuja » 19 Nov 2013, 22:48

DejanM wrote:
P.S. U potrazi sam za jednim albumom sa kraja pedesetih godina koji se zove: Coleman Hawkins Encounters Ben Webster. To je verovatno najbolji nacin da se cuje razlika u nacinu sviranja ova dva velikana Jazza. Samo da nadjem negde ovaj album ... :ded
Imas PP... ;)

zika
Moderator
Moderator

Post by zika » 20 Nov 2013, 10:58

Kad/ako ga nađete, javite. Moram da prekopam LP-ove. Nešto mi se priviđa.

Kuja
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Kuja » 20 Nov 2013, 14:09

zika wrote:Kad/ako ga nađete, javite. Moram da prekopam LP-ove. Nešto mi se priviđa.
Imas i ti PP... :D

zika
Moderator
Moderator

Post by zika » 20 Nov 2013, 16:59

Kuja wrote:
zika wrote:Kad/ako ga nađete, javite. Moram da prekopam LP-ove. Nešto mi se priviđa.
Hvala, odgovorio sam.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 20 Nov 2013, 17:33

Cudo jedno ovaj PP :D

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 20 Nov 2013, 17:42

A kada smo vec tu:

http://en.wikipedia.org/wiki/Coleman_Ha ... en_Webster

Ekipa u pozadini je isto jaka sa sve Oscar Petersenom, Ray Brownom i Herb Ellisom. I njih dvojica ... isti Instrument a toliko razlicit nacin sviranja ...

zika
Moderator
Moderator

Post by zika » 20 Nov 2013, 18:44

Ova gospoda koji se pominju su krivi za sve što se kasnije desilo glede mog zalaska u loše društvo nekakovih uređaja i sličnog.
Ovaj današnji čin PP-a je uzrokovao podsećanje na same početke i na članove porodice koji su takođe krivi za sve to.
Čujno je bolji od određenih poštapalica koje sam koristio netwise. Šta sve neće(te) učiniti da skrenete čoveka sa pravog puta.
Kao čovek i kao komunista pokušaću da se ogradim od svega ovoga i da stanem na zdrave noge.
Srećom, drugi album se još nije material-izovao te će neizvesnost čekanja doprineti mom oporavku. Ili me odvesti u recidiv.
Sve u svemu, nastranu šalu na stranu, hvala. Što se nekada dobro sviralo...
Poslušajte La Rosita, ne znam da li toga ima na ovim pomenutim. Nateraćete me da se vratim pločama.
http://www.youtube.com/watch?v=XSoEMGHwqC8[/youtube]
http://www.youtube.com/watch?v=gXyhb9pm ... SoEMGHwqC8

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 20 Nov 2013, 20:53

Hajde da dolijem jos malo ulja na vatru .... :D

Sjajan album je i ovaj: Ben Webster - King of Tenor:

http://www.allmusic.com/album/king-of-t ... 0000308183

Opet jaka ekipa u pozadini i Ben u vrhunskoj formi. Naslovna Tenderly je upravo ono o cemu sam govorio: lagana svirka gde Benov sax svojim tamnim, dubokim tonom, koji ulazi pod kozu, prosto opija ... Ali i ostale stvari sa albuma su zbilja sjajne.

zika
Moderator
Moderator

Post by zika » 20 Nov 2013, 22:19

Hoću pjesmom da Vam kažem:
http://www.youtube.com/watch?v=oKOtzIo-uYw[/youtube]
Čudno je jedno: već decenijama, nakon slušanja BW skliznem, nekako po navici, da slušam TSM, za vraćanje u ravnotežu.
(Thelonious Sphere Monk)

Kuja
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Kuja » 21 Nov 2013, 00:40

zika wrote:
Kuja wrote:
Hvala, odgovorio sam.
DejanM wrote:Cudo jedno ovaj PP :D

:nic

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 21 Nov 2013, 17:41

Kad smo vec kod Monka (i Charlie Parkera) procitajte ovo:

http://en.wikipedia.org/wiki/Pannonica_de_Koenigswarter

Ova zena je bila znacajna jer je pomagala mnoge jazz muzicare. Charlie Parker je umro u njenoj hotelskoj sobi a izdrzavala je i Monka sve do njegove smrti - on je zapravo ziveo u njenoj kuci poslednjih desetak godina kada nije nastupao.

Njena biografija me podseca pomalo na Peggy Gugenheim, koja je zivela slicnim stilom samo sto je ona bila fokusirana na slikare (i Veneciju).

Post Reply