HiFi & Professional Audio Forum  

HiFi Sajam u Minhenu 2011

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

HiFi Sajam u Minhenu 2011

Post by DejanM » 22 May 2011, 09:00

HiFi sajam u Minhenu, koji se tradicionalno odrzava u Maju mesecu svake godine, jeste najveci i najznacajniji HiFi sajam u Evropi, a sigurno spada i medju tri najvaznija na svetu. I ove godine je sajam bio prepun interesantnih sistema i novotarija, koje ukazuju na vitalnost HiFi industrije ali i na njen daljnji razvoj. Ove godine puno velikih tradicionalnih izlagaca nije doslo na sajam: TAD, Audio Research, WLM, B&W, Linn, Pass labs, .... ali je zato bilo puno novih i starih imena sa novim proizvodima, od kojih cu izdvojiti samo nekoliko njih, cije su prezentacije bile zbilja dobre: Wilson Audio, Kharma, Pathos, YG, Vivid Audio (sa VTL mono blokovima), Nola, ...

Ako govorimo o trendovima, primetno su se stvari promenile od prosle godine: na standovima je bilo primetno manje lampi i gramofona dok je sa druge strane u svakoj sobi bio koriscen computer ili neki muzicki server kao izvor zvuka. Takodje primetan je fokus na kablove: i to pre svega na strujne. U svakoj sobi se moglo videti da je posebna paznja poklanjana strujnom napajanju: ne samo kablovima nego i raznim strujnim filterima. Korisceni kablovi su varirali od Lapp kablova pa sve do Shynuata Anaconda ili Kubala Sosna (jako prisutni na ovom sajmu). Takodje je ove godine primetno vise paznje posvecivano akustickoj obradi prostora u kom se slusala muzika. Gotovo da nije bilo niti jedne sobe bez absorbera, difuzora i raznih drugih akustickih pomagala. U jednoj sobi smo cak otkrili uredjaj: Aktivni Bass traper !? Koliko ce se ovi trendovi zadrzati a koliko su samo trenutni presek onoga sto se desava na trzistu - to je tesko reci. Cini mi se medjutim, da ce svi ovde pomenuti ostati na sceni jos jako dugo, kao neka vrsta kolektivnog dostignuca cele industrije.

Pored pomenutih trendova, izdvojio bih jos par stvari koje su bile primetne: dominantno koriscenje keramickih drivera kod novih modela zvucnika; neocekivano puno Full Range zvucnika kao i raznih Horni (narocito Nemci prednjace u izradi Horni); sve izrazenije koriscenje metala (aluminijuma) pri izradi zvucnika; iPad kao daljinski; ....

Sve u svemu sajam je potpuno uspeo - kao i svake godine, moglo se cuti dobrih sistema, mogle su se videti raznorazne novotarije i inovacije a bilo je naravno i interesantnog druzenja.

Od nasih izlagaca, bila su dvojica: Beyond Frontiers sa svojim integrisanim ampom, kao i Milan Karan koji je uradio amplifikaciju za firmu ASI. Meni licno su se dopala oba proizvoda. Karanovi novi ASI mono blokovi, sa ASI zvucnicima su svirali zbilja jako dobro - ja nikada do sada nisam cuo neki Karanov proizvod da ovako dobro svira, dok je Beyond Frontiers integralac, zajedno sa Audiograde CP27 zvucnicima svirao prefinjeno, neusiljeno, elegantno ... Kapa dole i Zdenku i Milanu ... :yh
Last edited by DejanM on 22 May 2011, 16:17, edited 1 time in total.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Re: HiFi Sajam u Minhenu 2011

Post by DejanM » 22 May 2011, 09:16

Bilo je na ovom sajmu dosta sistema koji su na mene ostavili jako dobar utisak, ali prezentacija Wilson Audio Sascha zvucnika, sa Spectral pojacalom, je pomerila granice onoga sto sam ja cuo u HiFi do sada. Da napomenem, prosle godine sam imao prilike da slusam ove zvucnike sa McIntosh amplifikacijom i to je sviralo jako dobro. Sa Spectral pojacalom ovi novi Wilsoni sviraju medjutim senzacionalno. Ono sto krasi Saschu jeste pre svega njihova brzina - u sali bi se moglo reci da su ovi Wilsoni Magico zvucnici na speedu ... Narocito je impresivan bas, koji je strahovito brz. Zato je timing ono prvo sto primetite ali i koherentnost zvuka, frekventni opseg ... mislim da bih satima mogao ovako. Zbilja sjajni zvucnici.
Wilson Audio Spectral MIT.jpg
Wilson Audio Spectral MIT.jpg (98.88 KiB) Viewed 1745 times
Wilson Audio Spectral MIT.jpg
Wilson Audio Spectral MIT.jpg (98.88 KiB) Viewed 1745 times
Inace ostatak sistema je cinio computer sa koga su pustane pesme, dok je povremeno koriscen i Emm Labs CD player. Eksterni DAC je bio Meitner DAC 1 dok je kao preamp koriscen Spectral. Kablovi su bili MIT. Strujni tretman je preuzela Shynuata Hydra.

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 22 May 2011, 09:24

Na odmoru sam do 2. juna, tako da se necu oglasavati na Forumu, ali verujem da ce First i DejanM "odraditi" komentare i u moje ime dok sam off-line :-)

A da smo svasta lepoga videli i culi i da smo se super proveli i da je 3 dana proslo tako, tako brzo - to stoji za sve pare :innoc

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 22 May 2011, 09:47

Odlicno je svirao sistem sastavljen oko zvucnika Nola Metro Grand Reference. Sistem se sastojao od sledecih komponenti:

- Izvor je bio Cary CD player
- Preamp je Manley Neoclassic 300B preamp. Vrlo interesantan uredjaj, gde su koriscene 300B u pojacavackom stepenu. Kao pobuda su koriscene 6SL7GT triode. Uredjaj ima dve ispravljacice 5AR4 kao i dve stabilizator diode OD3. Same 300B su bile Elektro Harmonix.
Nola System - Manley Neoclassic 300B preamp.jpg
Nola System - Manley Neoclassic 300B preamp.jpg (118.61 KiB) Viewed 1702 times
Nola System - Manley Neoclassic 300B preamp.jpg
Nola System - Manley Neoclassic 300B preamp.jpg (118.61 KiB) Viewed 1702 times
- Izlazni Amps su bili Manley Snapper Mono blokovi sa EL34 u PP konfiguraciji.
Manley Snapper Monos.jpg
Manley Snapper Monos.jpg (117.15 KiB) Viewed 1702 times
Manley Snapper Monos.jpg
Manley Snapper Monos.jpg (117.15 KiB) Viewed 1702 times
- Zvucnici su Nola Metro Grand Reference. Trosistemski design sa ribbon visokotoncima, Alnico srednjetoncem i dva 6,5 inchnim bass driverima, od kojih svaki ima svoj port pozadi.
Nola Metro Grand Reference.jpg
Nola Metro Grand Reference.jpg (118.86 KiB) Viewed 1709 times
Nola Metro Grand Reference.jpg
Nola Metro Grand Reference.jpg (118.86 KiB) Viewed 1709 times
Ovaj sistem je svirao izuzetno dobro, sa jako dobro definisanim basom, finim visokim, dobrom integracijom. Cena ovih Nola zvucnika je oko 20 K eura.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 22 May 2011, 10:29

Magico je predstavio svoj model Q3. Kompletan Soulution Audio system je pokretao ove zbilja dobre zvucnike. Kablovi su bili Kubala Sosna.
Magico Soulution Audio.jpg
Magico Soulution Audio.jpg (114.44 KiB) Viewed 1700 times
Magico Soulution Audio.jpg
Magico Soulution Audio.jpg (114.44 KiB) Viewed 1700 times

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 22 May 2011, 10:40

Odlican zvuk sistema napravljenog oko Vivid Audio G1Ghia zvucnika. Pojacala i predpojacalo su VTL. Filteri za struju su IsoTek (Titan za pojacala i manji IsoTek za ostatak sistema). Strujni kablovi su IsoTec Synchro.
Vivid Ghia G1.jpg
Vivid Ghia G1.jpg (95 KiB) Viewed 1699 times
Vivid Ghia G1.jpg
Vivid Ghia G1.jpg (95 KiB) Viewed 1699 times
Vivid system (2).jpg
Vivid system (2).jpg (119.49 KiB) Viewed 1699 times
Vivid system (2).jpg
Vivid system (2).jpg (119.49 KiB) Viewed 1699 times

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 22 May 2011, 12:49

Malo iznutrica ...

VTL preamp iznutra:
VTL preamp iznutra.jpg
VTL preamp iznutra.jpg (117.7 KiB) Viewed 1656 times
VTL preamp iznutra.jpg
VTL preamp iznutra.jpg (117.7 KiB) Viewed 1656 times
BMC amp iznutra:
BMC AMP iznutra.jpg
BMC AMP iznutra.jpg (116.61 KiB) Viewed 1656 times
BMC AMP iznutra.jpg
BMC AMP iznutra.jpg (116.61 KiB) Viewed 1656 times

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 22 May 2011, 16:28

Proizvodjaci iz Srbije su takodje bili na sajmu. Vec sam pomenuo dobru prezentaciju Beyond Frontiers sa Audiograde CP27 zvucnicima. Izvor je bio Purist muzicki server.
Audiograde system - Purist i Beyond Frontiers.jpg
Audiograde system - Purist i Beyond Frontiers.jpg (108.06 KiB) Viewed 1631 times
Audiograde system - Purist i Beyond Frontiers.jpg
Audiograde system - Purist i Beyond Frontiers.jpg (108.06 KiB) Viewed 1631 times
Slusali smo ove zvucnike i sa malim AVM mono blokovima i definitivno je Beyond Frontiers bolje svirao sa ovim "keramickim" zvucnicima.
Audiograde CP27 speaker.jpg
Audiograde CP27 speaker.jpg (76.7 KiB) Viewed 1631 times
Audiograde CP27 speaker.jpg
Audiograde CP27 speaker.jpg (76.7 KiB) Viewed 1631 times
Karan je napravio mono blokove za firmu ASI, ciji je vlasnik Chang - poznat po rezonatorima - prvim takvim proizvodom koji se pojavio na trzistu.
ASI system.jpg
ASI system.jpg (114.27 KiB) Viewed 1631 times
ASI system.jpg
ASI system.jpg (114.27 KiB) Viewed 1631 times
Ovaj sistem je jako dobro svirao - u rangu najboljih na sajmu.

I jedan nas proizvod, koji sam zaboravio da pomenem: Trafomatic pojacalo za slusalice. Bilo je izlozeno sa SB Touchom i moglo se poslusati. To je bilo prvi put da sam imao prilike da poslusam ovo pojacalo, napravljeno oko ruske lampe 6S45.
Trafomatic Head Amp.jpg
Trafomatic Head Amp.jpg (84.12 KiB) Viewed 1631 times
Trafomatic Head Amp.jpg
Trafomatic Head Amp.jpg (84.12 KiB) Viewed 1631 times

beast
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by beast » 23 May 2011, 11:25

Dejane, da li je bilo Accuphase-a i ako jeste sa kojim zvučnicima su svirali?

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 23 May 2011, 12:14

beast wrote:Dejane, da li je bilo Accuphase-a i ako jeste sa kojim zvučnicima su svirali?
Nisam video Accuphase. Iako je bio - meni je promakao. Nema ga ni na listi izlagaca ...

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 23 May 2011, 12:19

DejanM wrote:
beast wrote:Dejane, da li je bilo Accuphase-a i ako jeste sa kojim zvučnicima su svirali?
Nisam video Accuphase. Iako je bio - meni je promakao. Nema ga ni na listi izlagaca ...
Videli smo samo neko izloženo vintage pojačalo, ali nije bilo povezano u sistem. Ne sećam se o kom je modelu reč.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 23 May 2011, 12:28

first wrote:
DejanM wrote:
Videli smo samo neko izloženo vintage pojačalo, ali nije bilo povezano u sistem. Ne sećam se o kom je modelu reč.
Ah, da ... bio je to model E205. Ali on je vise sluzio kao dekoracija ....

beast
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by beast » 23 May 2011, 13:46

Hvala na odgovorima. Baš čudno....

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 23 May 2011, 16:14

Evo malo horni....

Avantgarde Acoustic Trio su pokretali mono blokovi u paru sa pretpojačalom (Model One) istog proizvođača. Ovo je sviralo zaista dobro.
Avantgarde Acoustic.jpg
Avantgarde Acoustic.jpg (75.87 KiB) Viewed 1504 times
Avantgarde Acoustic.jpg
Avantgarde Acoustic.jpg (75.87 KiB) Viewed 1504 times
Veoma neobične horne japanskog proizvođača Audio Tekne su bile uparene sa njihovom elektronikom. Horne više liče na neki stari
šporet sa čunkovima, ali se mora priznati da imaju i veoma neobičan zvuk koji je krasio neverovatno dobar prostor, a posebno dubina scene.
Attachments
SuonArte.jpg
SuonArte.jpg (107.2 KiB) Viewed 1504 times
SuonArte.jpg
SuonArte.jpg (107.2 KiB) Viewed 1504 times
Last edited by first on 26 May 2011, 19:34, edited 1 time in total.

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 23 May 2011, 16:33

Kolko je to kablova do zvucnika? :o
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

Post Reply