HiFi & Professional Audio Forum  

Hi-end CD plejer uz pomoc "stapa i kanapa"

Hi-Fi komponente, iskustva, pitanja, saveti, komentari..

Topic author
PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Hi-end CD plejer uz pomoc "stapa i kanapa"

Post by PrekoBare » 22 Dec 2011, 20:13

Podstaknut testom u januarskom TAS-u gde je Samsung opticki drajv od $25 "odrao" PS Audio transport resio sam da sam isprobam i da se poigram.

Ovo moze da vam bude neplanirani novogodisnji i bozicni poklon od mene.

Zamisljeni sistem funkcionise kao klasicni CD transport, znaci za reprodukciju CD bez ripovanja fajli na hard drajv i NIJE muzicki server.

Preduslov:

1. Imate volju da eksperimentisete i otvoreni ste za nove ideje

2. Imate vec PC/Laptop koji moze da salje 192/24 signal u DAC. Mnoge moderne maticne ploce ovo mogu preko coax izlaza ili
preko HDMI video izlaza.

3. imate DAC koji moze da prima 192/24 signal (recimo HT risiver) Ako vam je neko nedavno uvalio 16/48 DAC pod parolom "sta ce ti vise", evo prilike da mu cestitate sve po spisku.

4. PC ima instaliran Windows 7

Upozorenje: Nije za obolele od terminalnog stadijuma patkometrije (patkometria chronica gravis), jer zbog stresa mogu da odseku predmet merenja.
.

Postupak:

1. Kupite ili nabavite besplatnu verziju J RIVER MC 17 plejera.

2. Instalirajte MC plejer na PC/laptop koji ima mogucnost da salje 192/24 signal, recimo preko HDMI kabla u HT risiver

3. U podesavanju MC plejera idite na opcije za audio plejbek i izaberite "WASAPI, exclusive mode"

3. Izaberite opciju :PLAY FROM MEMORY" OVO JE IZUZETNO VAZNO.

4. Otvorite DSP seting i podesite parametre za 44.1 plejbek. VAZNO: nije intuititvno.

Kliknite na desnu kolonu i promenite opciju "NO CHANGE u 192 000"

5. Ako Vas DAC podrzava 32 bitnu duzinu reci, odaberite 32bit, inace podesite na 24.

6. Selektujte opciju da plejbek pocne odmah kad se ubaci novi CD.

Dobili ste sistem koji redbook upsampluje na 192/24 i svira iz memorije.

Ovo je namenjeno onima koji ne mogu da se odreknu da drze CD u rukama a nemaju $20K za dCS.

Kako zvuci, prosudite sami. Ocekujem da vidim gomilu oglasa na kupujemprodajem:

"Non plus ultra audiofilski high end transport prodajem zbog bolesti
(mora da nisam normalan kad sam ga kupio).

Ja sam CD plejer izbacio iz kuce odavno, ovo mi jedodalo fleksibilnost sistema, kad mi neko donese CD ne moram
prvo da ga ripujem da bi se slusalo.

Srecna Nova Godina i Bozic

:band :innoc
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

Sir Oliver
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Re: Hi-end CD plejer uz pomoc "stapa i kanapa"

Post by Sir Oliver » 22 Dec 2011, 23:05

Dobili ste sistem koji redbook upsampluje na 192/24 i svira iz memorije.
Šta se ovime dobija? Ako je nativno 16bitna rezolucija, kako se očekuje benefit ako se "prebaci" na 24?

Topic author
PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 23 Dec 2011, 19:42

Sir Oliver wrote:Šta se ovime dobija? Ako je nativno 16bitna rezolucija, kako se očekuje benefit ako se "prebaci" na 24?
16bitna sadrzina u 24 bitnom omotacu :-) To me podseca na stampanje reprodukcija fotografija kad se crno bele fotografije stampaju kolor tehnikom radi boljeg kvaliteta iako time nece postati fotografije u boji.

Hardverski algoritmi za upsampling nisu nista novo, imaju ih mnogi DAC-ovi ali vecina slusalaca u dvostruko slepoj probi preferira kako zvuci neupsamplovani materijal.

Pretpostavljam da su algoritmi u hardveru problematicni kad to rade u realnom vremenu.

Softverski upsampling u JRIVER plejeru uz ISTOVREMENO koriscenje sviranja iz memorije nije u realnom vremenu, nego se materijal upsampluje pa smesta u memoriju, otprilike 2 pesme unapred koliko sam mogao da zakljucim.

Ako se ne varam, mnogi stand alone CD plejeri, narocito kineski vec koriste obican PC opticki transport od dvadesetak eura kao CD mehanizam, a nesto mi se vrzma po glavi da je neka engleska firma imala ugradjen memorijski bafer u svom CD plejeru, ali za ozbiljne pare.

Ovo resenje koje predlazem je skoro besplatno i svako lako moze da ga izproba, uz pomoc svoje ili pozajmljene prirucne opreme.

Volter

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 23 Dec 2011, 20:03

Je li isto vazi ako se koristi XP?
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

Topic author
PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 23 Dec 2011, 21:46

Ninja, ne znam, treba probati.

XP nema WASAPI exclusive mod a ASIO drajveri se medju sobom razlikuju.

S druge strane, ostaje sviranje iz memorije i upsamplovanje, ali bez WASAPI.

Volter

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 23 Dec 2011, 22:56

Win 7 je generalno dosta bolji od XP za ovakve muzicke igrarije ...

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 23 Dec 2011, 23:19

PrekoBare wrote: .... a nesto mi se vrzma po glavi da je neka engleska firma imala ugradjen memorijski bafer u svom CD plejeru, ali za ozbiljne pare.
Meridian.

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 23 Dec 2011, 23:57

A sve je pocelo tako sto je Sony nasao resenje kako da ne dolazi do prekida u sviranju muzike kod malih, portabilnih, MD playera pri joggiranju ....

Topic author
PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 24 Dec 2011, 04:18

ninja wrote:Je li isto vazi ako se koristi XP?
Ninja, jel' ti ono bese kupio RME 9632? Ako instaliras najnovije drajvere i firmware, imas RME ASIO DSP koji omogucava plejbek
192/24 upsamplovanog materijala.

Sta da ti kazem, ubica. Probaj pa ces da vidis.

Pada mi na pamet nova klasa uredjaja -

Univerzal BD/SACD/DVD/upsampled CD plejer/media streamer/youtube netflix plejer: mini kuciste, SSD od 60GB, blu ray/dvd combo drajv, HDMI audio output - svira sve formate bez ripovanja. Za komandu ANDROID telefon/tablet i vozi misko.

To verovatno moze sa malo planiranja i grebanja za delove za dz da se sklopi. Ja u serveru imam Dual core Intel 5400 koji je par eura danas. Cak i taj mali cip uglavnom drema, dok upsampluje na 192/24 opterecenje je 1%. Znaci moze bilo koja 775 mobo i najjeftiniji Intel dual layer. Imam 4gb memorije, iskorisceno jedva dva, znaci jedan komad od 2gb je puna kapa.

Da ne bude da nisam mislio i na patkometriste, ima jedan CAVAS MS-1 za "sofort kaufen". Cijena, prava sitnica, 3400 eura.

http://www.ebay.de/itm/Cavas-MS-1-High- ... 6229000392

Nego, da ne gledam ovaj jad of HP drajva, jel zna neko jel ima neki lep eksterni drajv da podseca na ovo:

Image

Nikad nisam voleo ruzne ribe, ruzne cipele i engleski "smisao" za estetiku hifi uredjaja, mada ovaj moj HP izgleda onako k'i da ga je Naim dizajnirao a NAD pravio:

Image

(relativno je tih, nema ventilator i ima spoljasnje napajanje)

Volter

Topic author
PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 24 Dec 2011, 05:15

Gerner wrote: Report your findings Prekobare ...

I am thrilled:

System one:

Solid workstation (Intel I7, 6GB ram, 1366 mobo) with internet access and dual lan (i.e. Swiss knife, works everything 24/7 under heavy load).

ATI video card with HDMI audio output

Internal SATA LG DVD burner as optical drive

JR 17.059 pumping upsampled 192/24 through Wasapi via HDMI into Onkyo pre/pro.

To paraphrase recently decease Dear Leader , Oh wow, Oh wow Oh wow. Beyond the wildest expectation.

This is non-tweaked system that always works something else beyond playing music.

Highly recommended.

I needed CD spinner because I am buying used CDs like there is no tomorrow and not all of them are worth ripping. So I have a platform for decent playback that cost me nothing.

System 2

Highly optimized low end workstation for audio duty only:

775 mobo, Intel 5400, 4 gb of memory, RME Hammerfall 9632 with XLR output feeding Onkyo Integra 488 XLR input.
Bluetooth Logitech keyboard, Firewire HP420e DVD optical drive with external PS.

Software Windows 7 64, JR 17.059.

Driver is the latest RME 9632 DSP that allows 192/24 kernel streaming.

Verdict: JR playing files from HD sounds better, especially upsampled to HD, but hey, I am sucker for freebies.

Having a killer CD player for free is very tempting.

As I said above the only complaint I have is that the drive is btt ugly.

Perhaps I'll buy $30 toploader optical drive

Image

and pimp it like Bel Canto :-)

Image

Volter

Sir Oliver
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by Sir Oliver » 24 Dec 2011, 08:05

Ja imam ovaj
Image
i ovaj koji ima čak i daljinski.
Image
Koji da probam?

Topic author
PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 25 Dec 2011, 00:33

Sir Oliver wrote:Koji da probam?
Pretpostavljam da ce Creative biti tisi. Ja imam tri "fijoke", one sa ugradjenim ventilatorom su suvise bucne da bi se koristile kao CD drajv cak i ovaj HP bez ventilatora se cuje iz blizine kao da huji vetar. Pojavila se nova generacija elsternih drajvova, koji izgledaju kao mali vokmeni (otvaraju se odozgo) i napajaju preko USB. to bi moglo da bude besumno, moracu da probam.

Volter

Sir Oliver
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by Sir Oliver » 25 Dec 2011, 11:25

Da li Foobar2000 ili AIMP3 mogu da se podese da rade Upsampling? I kako?

prophet
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by prophet » 25 Dec 2011, 13:48

Foobar2000 --> Preferences --> Playback --> DSP Manager --> Resampler

Kod mene Aimp3 po default-u sve upsampluje na 24/192.

Topic author
PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 25 Dec 2011, 19:33

prophet wrote:Foobar2000 --> Preferences --> Playback --> DSP Manager --> Resampler

Kod mene Aimp3 po default-u sve upsampluje na 24/192.

Da li ima nacina da Foobar i Aimp3 svira iz memorije? Po mom misljenju sviranje iz memorije je "odgovorno"
za to da drljavi opticki drajv odere audiofilski transport.

Sam upsampling bez sviranja iz memorije je poboljsanje, ali nije resenje. Recimo, PS3 upsampluje sve redbook na 176Khz ali
zvuci neubedljivo, kao mid fi.

Ovom prilikom mi nije bila ideja optimizacije muzickog servera nego kako napraviti kompetentan CD plejer ni od cega.
Vecina ljudi ima PC na raspolaganju koji ne moze biti optimizovan iskljucivo za muziku jer radi i druge stvari.

Ima jedan opasan besplatan programcic, zove se FIDELIZER koji na W7 masini koja radi sve i svasta moze da pogasi nepotrebne
servise i procese i od nje napravi optimizovanu masinu za audiofilsku upotrebu. Ako pogasi suvise, rebutuje se masina i nikom nista.
Tako radni PC postane rascepljena licnost - konjina danju, ugladjeni audiofil nocu.

Nego, ja se raspisao, nije valjda da nikog nije zainteresovalo da sam proba?

Volter

Post Reply