HiFi & Professional Audio Forum  

electrocompaniet pretpojacala - razlike?

Hi-Fi komponente, iskustva, pitanja, saveti, komentari..
Post Reply

Topic author
lautrecred
srebrni korisnik
srebrni korisnik

electrocompaniet pretpojacala - razlike?

Post by lautrecred » 27 Sep 2006, 23:08

posto se ovde vec raspravljalo o EC pojacalima, evo da se nadovezem sa pitanjima.

naime primecujem da se EC preampi mogu naci na polovnom (evropskom trzistu) po lepim tj povoljnim cenama, tipa EC4.5 je oko 500E, EC4.6 je oko 600E, EC4.7 je oko 900E.

manje vise znam neke globalne stvari, sva su dual mono, balansirana itd - ali me vise od toga zanimaju zvucne razlike izmedju modela.

pouzdano znam da domaci diler EC preferira 4.6 nad ostalim modelima. opet znam ljude koji se kunu u 4.5. izgleda da ove novije generacije nemaju takav feedback.

da li je neko slusao pazljivije nesto od ovoga?

hvala

Notax
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Notax » 28 Sep 2006, 12:32

A koji je ostatak sistema?

Topic author
lautrecred
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by lautrecred » 28 Sep 2006, 14:20

Notax wrote:A koji je ostatak sistema?
nije bitno za pricu. ovi uredjaji imaju karakter za sebe koji je nezavisan od ostatka sistema. bar bi tako trebalo biti.

Notax
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Notax » 28 Sep 2006, 16:15

lautrecred wrote:
nije bitno za pricu. ovi uredjaji imaju karakter za sebe koji je nezavisan od ostatka sistema. bar bi tako trebalo biti.
Aha, oće to. Naročito za te pare. :lol:
Mada, možda si i u pravu ako pod karakter misliš "muljavinu" koju prave, jer delovi nisu selektirani i uparivani kod proizvodnje, s obzirom na cenovnu kategoriju i zemlju porekla.

Topic author
lautrecred
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by lautrecred » 28 Sep 2006, 23:31

Notax wrote:
lautrecred wrote:
Aha, oće to. Naročito za te pare. :lol:
Mada, možda si i u pravu ako pod karakter misliš "muljavinu" koju prave, jer delovi nisu selektirani i uparivani kod proizvodnje, s obzirom na cenovnu kategoriju i zemlju porekla.
ne razumem ovo sto si napisao, prijatelju.

ja sam pitao za opis zvuka ovih modela polazeci od premise da u pitanju nisu laboratorijske sprave vec pretpojacala od krvi i mesa sa svim manama.

jel treba da ti kazem koje ozicenje imam na gramofonu i koje osigurace koristim da bi mi neko napisao da 4.5 zvuci otvorenije i transparentnije od 4.6. na primer.

to je sve sto sam trazio.

miloslosmi

Post by miloslosmi » 29 Sep 2006, 01:09

Ne ocekuj od Notaxa da ti odgovori i da ga razumes

Njegove poruke se toliko advanced da ni samog sebe ne razume... mada uvek ima nesto da kaze

Notax
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Notax » 29 Sep 2006, 01:26

lautrecred wrote:
ja sam pitao za opis zvuka ovih modela polazeci od premise da u pitanju nisu laboratorijske sprave vec pretpojacala od krvi i mesa sa svim manama.

jel treba da ti kazem koje ozicenje imam na gramofonu i koje osigurace koristim da bi mi neko napisao da 4.5 zvuci otvorenije i transparentnije od 4.6. na primer.

to je sve sto sam trazio.
Ne postoje uredjai, naročito u toj klasi koji bar malo "ne boje" signal. Naravno, ukupan karakter zvuka onda zavisi i od ostalih uredjaja u lancu. Ako bi ti neko opisivao zvuk nekog od tih pretpojačala, morao bi da navede i ostale uredjaje u sistemu, i taj opis bi se odnosio na taj i takav sistem. Sistem koji 99% nije kao tvoj, tako da je opis opet bespredmetan. Jedini "siguran" način da doznaš to što te zanima je da sam probaš neke od tih modela u svom sistemu. I to je jedini sud koji je merodavan.

Notax
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Notax » 29 Sep 2006, 12:33

Kakava koincidencija! Na sajtu http://www.audiofil.net je anubisgrau postavio praktično identično pitanje:

http://www.audiofil.net/forum/forum_pos ... =6204&PN=1

Pitanje:

Pokusavam da organizujem slusanje nekih EC pp u svom sistemu....3, 4.5, 4.6, 4.7.... itd

Manje vise sam uspeo da lociram od koga mogu da pozajmim odredjene komade, neke lakse, neke teze.... no sumnjam da cu imati vremena da se realno tome ozbiljnije posvetim, pa bih da skratim proceduru.

Sta je od gore navedenog najbolja EC naprava? Ono sto znam sigurno je da recimo zastupnik EC za Srbiju u privatnim krugovima ne krije da je njegov favorit 4.6, koji je tek poslednja inkarnacija 4.7 (da li je to SE ili tako nekako) uspela da dosegne. Opet, cini mi se da je Zed ovde svojevremeno ishvalio 4.5 na racun 4.6.

Ako ovde ima EC-fila, molio bih neku listu u redosledu kvaliteta, favorita itd.

Solidan i opširan odgovor je dao zed ljubitelj i poznavalac Electroconpaniet uredjaja:

Najbolje EC predpojacalo je najnovije 4.8 no niti 4.9 muli nije tako lose.
Jedini problem s njima je da je 4.8 duplo skuplji od ince vrlo dobrog 4.7. Kako zvuci 4.8? Pa zvuci nekako isto kao i 4.7 samo sa turbom.
EC 4.6 je bio nekoliko mijeseci kod mene i mogu reci da ga nisam nikako volio jer je u mom tadasnjem sustavu stvarao pomalo muljavu zvucnu sliku. Da budemo jasni sva EC predpojacala imaju vrlo tihu i tamnu pozadinu i u tome divnom crnilu se nazalost ponekad dogodi da nestane nekih vibracija sto je izrazito sa loserezolutnim visokotoncima kao na primjer titaniumski Focal. U principu sam EC4.6 dozivio kao tamno predpojacalo sto mi u tom trenutku nije pasalo. Ako neko ima izlazno pojacalo koje je vrlo svijetlo i nervozno mozda bi EC4.6 mogao biti lijek.
Za razliku od njega EC 4.5 je malo svijetlije i nekako brze predpojacalo sto ga u mojim ocima i usima cini znimljivijim i boljim. Sve je relativno no EC 4.5 je vec mnogo godina kod mene sto nije cest slucaj sa vecinom opreme. Preporucuje se.
P.S Da budemo jasni. Nije velika razlika izmedju 4.5 i 4.6. Kang je gotovo isti, pozadinska crnina gotovo ista, dinamika vrlo slicna, sirina i velicina zvucne slike gotovo identicna. Jedina sonicna razlika je u tome da meni 4.5 zvuci malo svijetlije, zivlje i vibrantnije sto se nekome drugome nemora ciniti.

Možda je ovo pomoglo.

Post Reply