HiFi & Professional Audio Forum  

Verovati samo svojim usima ...

Hi-Fi komponente, iskustva, pitanja, saveti, komentari..
Post Reply

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Verovati samo svojim usima ...

Post by DejanM » 02 Jun 2006, 07:10

Zelim da podelim jedno svoje iskustvo sa vama - mozda neko uspe da mi kaze neku pametnu na tu temu - ja sam prilicno bez ideja. Radi se o sledecem ....

Pre otprilike godinu dana sam resio da kupim slusalice i pojacalo za sluske. Krenuo sam prvo u uobicajeno pretrazivanje neta a potom u vise navrata i u preslusavanje raznih kombinacija. Imao sam prilike da dva puta u razmaku od po mesec dana slusam izmedju ostalog i Stax slusalice i to sve modele (HiFi sajmovi) zakacene za odgovarajuca Stax pojacala i pokretana u jednom slucaju sa Micromega Stage 2 a u drugom sa Sudgeon cd playerima. Bile su to relativno duge slusne sesije sa cestim menjanjem sluski i sa raznim muzickim materijalom. I oba puta nisam bio nimalo impresioniran. Cak sta vise - nista se u meni nije pokrenulo da bih rekao, e ovo je ono sto bih zeleo da slusam. Tako sam se na kraju odlucio za Naim + Grado kombinaciju, koja je odlicna.

Prosle nedelje opet na sajmu, cujem ponovo Stax sluske na Stax pojacalima zakacene za Cambridge Audio C 640 i taj sound me obori sa nogu. Ponovio sam slusanje i ... do danas ne mogu da dodjem sebi. Sjajan sound - jednom recju. Doduse bilo je par novih modela ali vecina su oni isti koje sam slusao i ranije ... I sto je najgore, dva modela koja su mi se opasno dopala kostaju manje od moje kombinacije.

E, sad , ko je tu lud/gluv/blesav .... ?

Pozdrav
Dejan

rrapaic
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by rrapaic » 02 Jun 2006, 08:58

Dejane, mozda imam ideju sta je u pitanju: losa struja na sajmovima.

Pre nekih 12-13 godina (dve godine zaredom) bio sam na beogradskom sajmu tehnike za moju tadasnju firmu ("Elektron"), i za prezentaciju osvetljenja (pogotovo prve godine) trebalo nam je bas dosta snage/struje. Da ne duzim, na tako velikim manifestacijama veoma je tesko obezbediti kvalitetnu struju; secam se kabla debljine decije ruke koji je isao ispod nekakvog itisona; morali smo itison da sklonimo, da bi se ovaj hladio :shock: .
A posto pad napona (losa struja) ubija dinamiku, zar ne, pretpostavljam da je to razlog tvog dvojakog iskustva sa Stax sluskama.

Rajko
HiFi je tek fikcija...

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 02 Jun 2006, 11:23

Vidis ovo mi nije palo na pamet. Ta dva sajma prosle godine su oba bila u hotelima. Ovaj prosle nedelje u Nemackoj je bio u nekakvoj sajamskoj hali (ili tako nesto, nisam bas siguran za sta M.O.C. inace u Minhenu sluzi). Zbilja je moguce da hoteli i nisu predvidjeni za takvu potrosnju struje koju zahteva HiFi sajam ...

denis
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by denis » 02 Jun 2006, 13:46

DejanM wrote:...Zbilja je moguce da hoteli i nisu predvidjeni za takvu potrosnju struje koju zahteva HiFi sajam...
Cisto sumnjam da je to razlog... Ne verujem da bas toliko mogu da reaguju na struju, pogotovo sto su to bili hoteli. Verujem da bi izlagaci prvi doneli neki stabilizator ili nesto slicno, ako bi im to toliko degradiralo zvuk...
:roll:
• • • •

rrapaic
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by rrapaic » 02 Jun 2006, 15:33

Denise, koja vajda od stabilizatora, kad napon padne na 190 volti? :)
I sam znas koliko struje vuku pojacala u A klasi, a i ovi ostali "mamuti" nisu za potcenjivanje. I svi rade u isto vreme, to jest cepaju muziku do daske. Da li mislis da su instalacije u hotelima predvidjene za (recimo) zimsko grejanje na struju?
Bio je i nas sajam u Hyatt-u, i nesto se ne secam da sam video i jedan jedini filter, stabilizator ili slican uredjaj. Samo sto je nas sajam jedva desetina ovih VELIKIH sajmova.
Plus, i toga se secam sa Sajma tehnike, struja je "prljava" da ne moze biti gora (pikovi). Mnostvo uredjaja na susednim standovima koji se pale i gase haoticno, iskacu osiguraci 2-3 puta na dan, ludilo totalno.

Rajko
HiFi je tek fikcija...

nikolas
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by nikolas » 02 Jun 2006, 15:39

Mislim da je tu verovatno kljucni razlog izvor zvuka, a verovatno malo i neke stvari koje su se odvile u tvojoj glavi :D
Pazi slusao si Stax kombinacije sa dva razlicita CD pleyera, a nisi napisao kada si slusao Naim + Grado sta je bio izvor zvuka i kada si se tacno odlucio za tu kupovinu - taj isti dan ili malo posle....
Hocu reci vrlo moguce da si se prezasitio slusanja Stax kombinacija i taj zvuk ti je dugo ostao u "usima" iako te on nije impresioirao ( sto se vrlo cesto desava sa jako neutralnim komponentama,
koje ne hvataju na prvu notu) Onda si cuo Naima + Grado i zvucalo ti je mozda subjektivno drugacije, odnosno bolje...
I sada posto si zavrsio kupovinu srecan odalzis kuci i slusas to sto si uzeo... prodje neko vreme, ti se naviknes na taj sound i onda odjenom - proimena - cujes ponovo Stax sa drugim pleyerom i to te baca u sok...
Ovo se vrlo cesto desava... sta je tu bolje i da li si pogresio mozes saznati samo jednim uporednim testom, pozovi jos nekoga da prisustvuje... :wink:
To bi bilo zanimljivo... :mrgreen:
Pozz !

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 02 Jun 2006, 16:54

nikolas wrote:Mislim da je tu verovatno kljucni razlog izvor zvuka, a verovatno malo i neke stvari koje su se odvile u tvojoj glavi :D
Pazi slusao si Stax kombinacije sa dva razlicita CD pleyera, a nisi napisao kada si slusao Naim + Grado sta je bio izvor zvuka i kada si se tacno odlucio za tu kupovinu - taj isti dan ili malo posle....
Hocu reci vrlo moguce da si se prezasitio slusanja Stax kombinacija i taj zvuk ti je dugo ostao u "usima" iako te on nije impresioirao ( sto se vrlo cesto desava sa jako neutralnim komponentama,
koje ne hvataju na prvu notu) Onda si cuo Naima + Grado i zvucalo ti je mozda subjektivno drugacije, odnosno bolje...
I sada posto si zavrsio kupovinu srecan odalzis kuci i slusas to sto si uzeo... prodje neko vreme, ti se naviknes na taj sound i onda odjenom - proimena - cujes ponovo Stax sa drugim pleyerom i to te baca u sok...
Ovo se vrlo cesto desava... sta je tu bolje i da li si pogresio mozes saznati samo jednim uporednim testom, pozovi jos nekoga da prisustvuje... :wink:
To bi bilo zanimljivo... :mrgreen:
Pozz !

Ja sam slusao Grado/Naim kod Dejana kuci u Becu zakaceno na Micromega CD plejer i to je sjajan zvuk. Onda sam po prvi put slusao Staxa u Minhenu za CA Azur 640 CD spielerom i i tu je zvuk sjajan.

Zasto bih ja ovako bez daljeg slusanja uzeo STAX - zato sto je za tipove muzike koje ja slusam prvenstveno, STAX bas po mom ukusu.

Ili ti u praksi: Za Massive Attack i White Stripes mislim da je Grado/Naim mnogo bolji, realniji i zahvalniji, a za Patricu Barber, Milesa Davisa i Mocarta mnogo bolji Stax.

Ovde je po meni triger za finalni izbor pre svega sta cete slusati na tim slusalicama.

I sasvim je izvesno da cete Tonyja Faulknera videti sa Staxom, a recimo Edi Kramera sa Gradom.

Sasa

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 02 Jun 2006, 17:14

Ne znam .. nisam pametan. Znao sam ja sta je Stax ... pa su mi onda jos dodatno ljudi kojima verujem skrenuli paznju, ali nista nije vredelo. Naima sam cuo isto na sajmu sa Beyerdynamic sluskama i to je radilo odlicno. Odmah sam se zablesavio u tog Naima ...

Jedini zakljucak: ne verujte svojim usima ... :D

nikolas
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by nikolas » 05 Jun 2006, 13:40

Sasa, nesto mi ipak nije jasno na obe varijante je "sjajan zvuk" ma sta to znacilo, ali opet kazes da ima razlike u zavisnosti od tipa muzike. :?
Ok slazem se da ne moze da se reprodukuje bas sve porjednako dobro, ali koje su to razlike koje cine Stax varijantu bolju za neki jazz... Mislis da "daju" vise detalja analiticnije su ?
Dejane pazi Naim je vise od imena :mrgreen:, nemoj to tako da gledas ako si zadovoljan uzivaj u slusanju ipak je nadam se ovde samo rec o uzivanju u muzici...

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 05 Jun 2006, 15:07

nikolas wrote:Sasa, nesto mi ipak nije jasno na obe varijante je "sjajan zvuk" ma sta to znacilo, ali opet kazes da ima razlike u zavisnosti od tipa muzike. :?
Ok slazem se da ne moze da se reprodukuje bas sve porjednako dobro, ali koje su to razlike koje cine Stax varijantu bolju za neki jazz... Mislis da "daju" vise detalja analiticnije su ?
Dejane pazi Naim je vise od imena :mrgreen:, nemoj to tako da gledas ako si zadovoljan uzivaj u slusanju ipak je nadam se ovde samo rec o uzivanju u muzici...
Sva to sto si naveo plus primerenije tipu muzike koji se slusa kroz njih - mislim da je to prava rec.

Kada smo slusali recimo Morisseya na koncertu hteli smo da dozivimo atmosferu, rif gitare, da cujemo cak i sve one nasavrsenosti kojih je bilo ali nam nisu smetale, cak naprotiv ...

A kada smo slusali recimo Cajkovskog na XRCD disku onda smo "vatali" i obracali paznju na sasvim druge stvari i ocekivali da ih cujemo, odnosno procenimo da li je to realno, prijatno na duze staze i da li nam se na kraju krajeva takav zvuk svidja.

Sasa

dvv
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by dvv » 06 Jun 2006, 08:33

Ne znam da li je to jos uvek tako ili ne, ali nekada, Stax je koristio bas prave zvucnicke izlaze za pogon svojih slusalica. Ako je to jos uvek tako, onda je zvuk iz slusalica pod direktnim i nimalo beznacajnim uticajem svih osobina, i dobrih i losih, celokupnog pojacavaca, ukljucujuci i njegov izlazni stepen.

Ocigledno, postaje izuzetno znacajno sta je izvor, to je uvek znacajno ali u ovakvoj postavi, mnogo znacajnije od klasicnog vucenja signala sa predpojacavaca, ili vec kako.

Istina je da prakticno SVI izlazi za slusalice vuku signal, preko naponskog delitelja, sa izlaznog stepena, ali zato nema jos jedne kutije u sredini, onog Stax Energizer-a.

Inace Imenjace, ja sam stari fan sluski, imam bar po dva para u kuci jos od 1968, kada sam prvi put cuo Uher (u stvari remarkirani Sennheiser) sluske. Imao sam i sve legende sluski u to doba, recimo Koss Pro 4 AAA, itd. Trenutno imam Grado SR-60, Sony 480 i Sennheiser HD 595.

Slusam ih preko beta verzije pojacavaca za sluske, koji bi trebao da postane i stvarni model. Radi se o licnom projektu, cista klasa A za sluske sa impedansom i ispod 30 oma (dakle, za 99,999%). Zbog same konstrukcije, njega je prakticno nemoguce preopteretiti na ulazu, pa sam mogao da probam efekte vucenja signala sa izlaza, sa Rec Out veze i naravno sa izlaza samog izvora. I te kakve razlike postoje, veruj mi.

Uzgred, koga zanima, u nesto pojednostavljenom izdanju, taj projekat je objavljen u casopisu "Mikro" Nov./Dec. 2004, kompletan opis, slike, shematika. Zgodan je sto koristi hibridno kolo (op amp/tranzistori), radi i sa jeftinim op ampovima tipa LF3xx kojih i kod nas ima na svakom cosku, a moze se lepo tweak-ovati i sa ultrakvalitetnim delovima (na primer, AD826, AD828, itd).

Pozdrav,
DVV

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 06 Jun 2006, 09:04

Mislim da je jedan deo magije STAXa u tome da su same slusalice pravljene kao elektrostatici. Drugi deo te magije je izgleda u tome sto su im gotovo sva pojacala sa lampama. Virio sam kroz rupice na kutijama Stax pojacala ( :D ) i koliko sam mogao da vidim nema transformatora (OTL ?) ali u to naravno nisam siguran.

DVV, ako te ne mrzi da li bi mogao da postujes semu o kojoj govoris na ovom forumu ....

Pozdrav
Dejan

dvv
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by dvv » 06 Jun 2006, 14:06

DejanM wrote:Mislim da je jedan deo magije STAXa u tome da su same slusalice pravljene kao elektrostatici. Drugi deo te magije je izgleda u tome sto su im gotovo sva pojacala sa lampama. Virio sam kroz rupice na kutijama Stax pojacala ( :D ) i koliko sam mogao da vidim nema transformatora (OTL ?) ali u to naravno nisam siguran.

DVV, ako te ne mrzi da li bi mogao da postujes semu o kojoj govoris na ovom forumu ....

Pozdrav
Dejan
Jao, moram da nadjem to, bojim se da je to bilo na onom zlosrecnom disku koji mi se raspao (bukvalno, otpala je glava, za par sekundi disk je postao krompir pire), ali provericu, mozda gresim.

U najgorem slucaju, ponovicu ceo posao, nije to bog zna sta, ali ce neko morati da napravi novu stampu, nju znam da sam izgubio.

Osim toga, moze, zasto da ne, to je samim objavljivanjem u javnom glasilu postalo javno vlasnistvo.

Pozdrav,
DVV

Post Reply