HiFi & Professional Audio Forum  

hd-sd-?

Računari, komponente, softver..

Topic author
sn
Forum Admin
Forum Admin

hd-sd-?

Post by sn » 03 Apr 2013, 15:49

Sta li ce tek biti za sledece 34 godine?
hd_sd.jpg
hd_sd.jpg (84.97 KiB) Viewed 1438 times
hd_sd.jpg
hd_sd.jpg (84.97 KiB) Viewed 1438 times

first
Audio Expert
Audio Expert

Re: hd-sd-?

Post by first » 03 Apr 2013, 16:17

sn wrote:Sta li ce tek biti za sledece 34 godine?
Verovatno svašta, ali čisto sumnjam da ću tada biti u prilici da to proverim. :nic

Topic author
sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 03 Apr 2013, 19:49

i za mene isto vazi. Za Dejana ne verujem, on ce tada pisati o nekoj novoj embli sa 16 oktabajta ili cega vec... :D

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 04 Apr 2013, 18:41

sn wrote:.....Za Dejana ne verujem, on ce tada pisati o nekoj novoj embli sa 16 oktabajta ili cega vec... :D
Kako i ne bi,... pa on će tada biti u najboljim godinama..... :oky :oky :oky

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 08 Apr 2013, 09:36

Tada cemo imati chipove na bazi organske materije, koji ce biti u stanju sami da uspostavljaju sinapse.

A sto se nas tice - a valjda cemo ipak biti zivi iako ne bas u cvetu mladosti ... i sa nekom trubicom na uhu slusati najnovije izdanje Linn LP12 :D

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 08 Apr 2013, 22:23

Secam se hard drajvova od 20 Megabajta za Atari

Secam se drajvova od 60MB tamo negde 1992.

Secam se kad sam 1994 kupio WD od 540 megabajta i svi me pitali dal' sam normalan sta ce mi.

Secam se Maxtor drajvova od 40GB 2000-te.

Sta je poenta? Drajvovi zaostaju ali je Murov zakon tu negde, sad su na raspolaganju 3TB drajvovi.

Svu muziku cu na jedan drajv moci da stavim recimo

Za mene ce trka biti zavrsena kad na jedan drajv budem mogao da stavim svu svoju muziku i filmove a na drugi backup.

a to nece jos skoro.
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

Topic author
sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 08 Apr 2013, 22:52

Image

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 09 Apr 2013, 08:38

Ja sam svoju profesionalnu karijeru poceo programirajuci Intel 8080A procesor (8-bitni) i EPROM od 4KB (i slovima: cetiri kilobajta) u assembleru i to u HEX codu. Taj program (koji je zauzimao nekih 2,5 KB od raspolozivih 4 KB) je kontrolisao rad nekih stotinak motora na proizvodnoj liniji dugackoj mozda nekih stotinak metara.

Danas moj program za Chat, koji koristimo u firmi, ima 150 MB.

Tada sam morao dobro da znam gde se nalazi svaki registar procesora, svaki port na kartici ... a danas se programira nezavisno i od operativnog sistema.

Times that are Changing ....
Last edited by DejanM on 09 Apr 2013, 09:38, edited 1 time in total.

zika
Moderator
Moderator

Post by zika » 09 Apr 2013, 08:55

PrekoBare wrote:Secam se hard drajvova od 20 Megabajta za Atari

Secam se drajvova od 60MB tamo negde 1992.

Secam se kad sam 1994 kupio WD od 540 megabajta i svi me pitali dal' sam normalan sta ce mi.

Secam se Maxtor drajvova od 40GB 2000-te.

Sta je poenta? Drajvovi zaostaju ali je Murov zakon tu negde, sad su na raspolaganju 3TB drajvovi.

Svu muziku cu na jedan drajv moci da stavim recimo

Za mene ce trka biti zavrsena kad na jedan drajv budem mogao da stavim svu svoju muziku i filmove a na drugi backup.

a to nece jos skoro.
Omladinci... Je l' da počnem? Je l' Vam bušena traka i doboš disk dovoljno? PDP 11/70 je bila nadgradnja... Kartice, luxury...

Topic author
sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 09 Apr 2013, 11:04

Uhhh.. znaci mi sa ZX80 smo poletarci.. Hvala Ziko, lepo je osecati se mladjim makar i na forumu :D

zika
Moderator
Moderator

Post by zika » 09 Apr 2013, 11:06

sn wrote:Uhhh.. znaci mi sa ZX80 smo poletarci.. Hvala Ziko, lepo je osecati se mladjim makar i na forumu :D
Eto, ja ostajem da čekam da i mene neko „učini“ mlad(j)im... :yahoo

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 09 Apr 2013, 16:12

Na fakultetu (ETF) sam imao vezbe iz informatike na starom IBMu gde smo program pisali buseci kartice. Ali busena traka ....

Predlazem da se Ziki od sada obracamo sa cika Ziko .... :D

Sir Oliver
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by Sir Oliver » 09 Apr 2013, 18:24

Ja sam počeo na PolaDvanestici ( IBM1130). Punched cards. I memorije sa feritnim prstenima.
I onda rastao kako je tehnologija rasla. Propratio sve promene. I flopy od 8 incha i Lark diskove i ....
Image
PrekoBare wrote:...

a to nece jos skoro.
Mislim da tehnologija ne ide u tom smeru. Nećemo se pretvarati u hrčke joji gomilaju na jednom mestu. Uskoro će mo svu svoju muziku ( ili šta već skupljamo) imati na Cloudu. Dostupnu u svakom trenutku na svakom mestu. I svačiji podaci će se vrteti na nekim tamo Googlovim zetta, yotta bajtnim diskovima ( ako uopšte budu vrtljivi). Ili će mo samo prava na slušanje kupovati a muzika će biti tamo negde kod izdavačkih kompanija.

Najveća misao Billa Gatesa je "računar je mreža". Mreža je sve.

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 09 Apr 2013, 20:18

Sir Oliver wrote: Ili će mo samo prava na slušanje kupovati a muzika će biti tamo negde kod izdavačkih kompanija.
Ma da, Internet od sprava, svaka sprava sa MAC adresom, svaki vlasnik sa registrovanom spravom, definisan polozaj u prostorno-vremensko-socijalnoj matrici 24/7. To nije bilo ni u Istocnoj Nemackoj gde je jedna polovina stanovnistva spijunirala drugu polovinu.

A to nije sve. Ukrstanjem podataka iz razlicitih baza dolazi se do novih, izvedenih podataka koji i ne moraju da budu tacni.
Slusas muziku u 2 sata nocu a ujutro radis? Neozbiljna osoba koju treba prvom prilikom otpustiti. Slusas muziku koju je neko negde okarekterisao kao marker za depresivno ponasanje > potencijalni poslodavac te ni ne uzima u obzir jer je napravio pre-skrining kandidata.
Slusas death-metal? Psihopata koga treba staviti pod kontrolu. Sta kaze ona krava u nemackoj, ko nema Facebook (tj. njegov API) taj je psihopata opasan po drustvo i treba ga staviti pod kontrolu.

E, pa upravo zbog toga gomilam muziku kao nikad ranije :-) Ocu da slusam sta hocu, kad hocu i gde hocu bez da me neko profilise 'za moje dobro" i da mu jos placam za to. Naravno, stavis malo za dz. na klaud reda radi, ko u komunizmu vices "zivijo drug Dzobs" da te idioti ostave na miru.

Pametni ni google pretrazivac vise ne koriste a kamoli da tamo kace svu svoju muziku. Ako ne znas zasto, procitaj Google privacy policy.
Dinar u kolo, banku iz kola. DMA, SOPA, Tropa.

Ja nisam izlapeli matorac koga je vreme pregazilo nego neko ko uci unapred :-) .

Film za vikend: Farenhajt 451. (btw. vinil gori na 455C)
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 09 Apr 2013, 20:51

PrekoBare wrote:... Sta kaze ona krava u nemackoj, ko nema Facebook (tj. njegov API) taj je psihopata opasan po drustvo i treba ga staviti pod kontrolu.
**bo' te,.. pa nism ni znao da sam baš toliko opasan po okolinu.... :wll :nic

Post Reply