HiFi & Professional Audio Forum  

Da li je dosao kraj optickim diskovima?

Računari, komponente, softver..

Topic author
blood&brain
redovni korisnik
redovni korisnik

Da li je dosao kraj optickim diskovima?

Post by blood&brain » 27 Dec 2008, 15:47

Deda Mraz mi doneo mali lap top bez DVD rezaca. Komentarisao sam sa kolegama a njihov stav je bio "Sta ce ti rezac kada mozes da kupis eksterni hard sa memorijom od terabajta za male pare?" Bacio sam pogled na Pakomov sajt i cene su stvarno OK. Da li se vise uopste isplati cuvati podatke na optickim diskovima?
Price o njihovom trajanju mi je malo sumnjiva jer imam dosta muzickih diskova koji su stari dvadesetak godina i reprodukuju se bez problema.
U svakom slucaju, kada uporedim kolicinu potrebnih optickih diskova za smestaj terabajta eksterni hard je u prednosti. Jos kada uzmemo u obzir da je sve na jednom mestu...
Kakav je vas stav?

VuleJohn

Re: Da li je dosao kraj optickim diskovima?

Post by VuleJohn » 27 Dec 2008, 15:52

blood&brain wrote:Kakav je vas stav?
Magnetna traka.

lukaluka
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by lukaluka » 27 Dec 2008, 17:15

Novi narezani diskovi imaju projektovani vek trajanja od 5 do 10 godina, što naravno ne mora biti tačno, sve zavisi i od kvaliteta izrade i uslova čuvanja. Ako imaš mogućnost za eksterni sistem za skladištenje podataka, sa bekap varijantom bi to verovatno bilo bolje rešenje. Jedini pouzdan način čuvanja digitalnih podataka (za sada) je što veće umnožavanje, tj kopija na CD-u ili DVD-u, hard disku, bekup, i na eksternom hardu, pa posle nekog vremena proveriš da li je neka kopija stradala pa da je proveriš.
Naravno sve u zavisnosti od važnosti podataka, nema smisla čuvati neke nebitne stvari na 4 kopije.
Još kvalitetnije čuvanje je na sistemima za skladištenje podataka sa hard drive-om zasnovanom na magnetnoj traci.

Sir Oliver
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by Sir Oliver » 27 Dec 2008, 17:55

blood&brain wrote: Kakav je vas stav?
Ako me pratis znas da sam odavno izjavio da je CD mrtav ( samo jos to ne zna). Budusnost je na mrezi. Sto najbogatiji covek sveta izjavi pre desetak godina " racunar to je mreza'"
Sva ce muzika jednom biti na mrezi. I nema potrebe da se prenosi medijumima. Samo da vide kako ce da naplacuju to , ali i tome cemo doakati.

VuleJohn

Post by VuleJohn » 27 Dec 2008, 18:58

Sir Oliver wrote:Sva ce muzika jednom biti na mrezi. I nema potrebe da se prenosi medijumima. Samo da vide kako ce da naplacuju to , ali i tome cemo doakati.
Ja se cvrsto drzim vinila, vi koji koristite lampe imate prostora i za digitalne formate. one toliko ofarbaju zvuk da je svejedno sta je na izvoru.

Topic author
blood&brain
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by blood&brain » 27 Dec 2008, 19:03

Sir Oliver wrote:
blood&brain wrote: Kakav je vas stav?
Ako me pratis znas da sam odavno izjavio da je CD mrtav ( samo jos to ne zna). Budusnost je na mrezi.
Ma znam. Ali sta cemo da radimo u medjuvremenu?
Off - Znas kada udovac place kao lud na sahrani za zenom i prijatelji ga tese kako ce eto proci nedelja, mesec, godina pa ce on naci i neku drugu. Udovac ridajuci kaze "Znam, znam, ali sta cu da radim za veceras!?"
Sir Oliver wrote:...., ali i tome cemo doakati.
Vala, u to ne sumnjam!
VuleJohn wrote: Magnetna traka.
Vreme pristupa?

VuleJohn

Post by VuleJohn » 27 Dec 2008, 19:08

blood&brain wrote:
VuleJohn wrote: Magnetna traka.
Vreme pristupa?
Trajnost?

Topic author
blood&brain
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by blood&brain » 27 Dec 2008, 19:12

Jos jedno laicko pitanje - da li je neko pokusao da koristi VHS traku i video rekorder kao eksterni medijum za podatke?
Da li je to uopse izvodljivo? Mislim, uz neke adaptere i appropriate elektroniku...
Zna li neko da proceni koliki bi bio kapacitet VHS trake?

sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 27 Dec 2008, 20:39

Ruski ArVid je mogao do 2Gb, a HP do 5 Gb nekomprimovano, za E-180.

Simke
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Simke » 27 Dec 2008, 20:42

Nisam imao priliku da probam nista slicno sa VHS-om. Nekako mi magnetna traka deluje nesigurno za backup ili cuvanje bitnih stvari. Pa i tu imamo problem kapaciteta, pristupacnosti, itd, itd...

Sa druge strane, slozio bih se sa tvojim kolegama. Bas s obzirom na pristupacnost i cenu HDD-ova, mislim da se isplati kupiti cak dva, pa mirrorovati za svaki slucaj. Ako su info bas bitne...

Slozio bih se i sa ovim sto kaze Sir Oliver. Tezi se pretvaranju Mreze u univerzalan medij, koji bi objedinio sve ostale. Nece dugo proci, a pricacemo sa nostalgijom i o CD-u. Ja prvi svojevremeno pljuvah po magetnim medijima, a sad mi srce zaigra svaki put kad otpakujem novu kasetu i ubacim je u dek... Slicno vazi i za vinyl - vadjenje ploce iz omota, pazljivo ciscenje prasine, stavljanje na tanjir, spustanje igle... Kao sumo. Citav ritual pre nego sto se dodje do borbe.

U jeee... Kad procitah ponovo ovo moje pisanije, shvatih koliko sam zabrazdio. Nadam se da ovo nece videti neko ko me zna, a nije u ovoj prici. Mogao bi svasta da pomisli... :D

Boogie Woogie
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Boogie Woogie » 27 Dec 2008, 22:10

kad na policama vidim knjižurine koje nisam (niti ću) listao godinama..filmove koje nemam potrebe da gledam više puta..muzičke diskove koji su mi poznati i predvidivi, pa onda vidim net i more informacija koje za još tri života neću uspeti da poimim, pomislim koja sam megalomanska budala bio..

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 28 Dec 2008, 00:41

blood&brain wrote:Jos jedno laicko pitanje - da li je neko pokusao da koristi VHS traku i video rekorder kao eksterni medijum za podatke?
Da li je to uopse izvodljivo? Mislim, uz neke adaptere i appropriate elektroniku...
Zna li neko da proceni koliki bi bio kapacitet VHS trake?
Ja sam pre nekih 30 godina snimao muziku na VHS trake ... igrao sam se jer me je zanimao kvalitet zvuka koji se na taj nacin dobije ... I kvalitet je bio dobar jer je VHS traka dobar medijum za snimanje muzike ali i arhiviranje podataka. Moze puno toga da se smesti na jednu obicnu kasetu od recimo 180 minuta. Samo - danas to deluje pomalo arhaicno. Prevazidjeno. Podatke treba cuvati na diskovima koji su raid-u. To je verovatno najprakticnija opcija.

U profesionalnim arhiv sistemima medjutim trake su i dalje nezamenljive i koriste se jako puno - vise nego opticki medijumi.

mmilovan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by mmilovan » 04 Jan 2009, 01:13

Pored svega pomenutog treba razmišljati i o sledećim činjenicama:

- HDD ne možete pokloniti i nije jeftin medijum za prenošenje i masovnu izradu i umnožavnje;
- trake/stream jesu profesionalni (preskupi) formati. Sobzirom na već poznate probleme migracije medija i formata, po pravilu najčitljiviji mediji u nekoj zamišljenoj projekciji budućnosti su najrasprostranjeniji/najmasovniji;
- postoje arhivski optički medijumi sa produženim rokom trajnosti;
- nijedan medijum dosada nije imun na raspadanje i degradaciju. Najbolji se dosada pokazao vinil, ali on osim nepogodnosti ugrađenih u sam format ima svojih drugih problema poput habanja pri reprodukciji i lakog oštećenja.
Lično sam ostao bez teksta!

Topic author
blood&brain
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by blood&brain » 09 Jan 2009, 11:37

mmilovan wrote:Pored svega pomenutog treba razmišljati i o sledećim činjenicama:

- HDD ne možete pokloniti i nije jeftin medijum za prenošenje i masovnu izradu i umnožavnje;
- trake/stream jesu profesionalni (preskupi) formati. Sobzirom na već poznate probleme migracije medija i formata, po pravilu najčitljiviji mediji u nekoj zamišljenoj projekciji budućnosti su najrasprostranjeniji/najmasovniji;
- postoje arhivski optički medijumi sa produženim rokom trajnosti;
- nijedan medijum dosada nije imun na raspadanje i degradaciju. Najbolji se dosada pokazao vinil, ali on osim nepogodnosti ugrađenih u sam format ima svojih drugih problema poput habanja pri reprodukciji i lakog oštećenja.
Slazem se sa svime sto si napisao ali gledano globalno nije mi jasno kako to da jos uvek ne postoji izdavacka kuca koja bi bila specijalizovana za internet. Ne mislim na ono glupo prodavanje mp3 verzija za ipod vec na sledece - snimak (nekomprimovan) postavis na web sajt i odradis ga tako da se svako slusanje naplacuje nesto sitno :D (cisto da besposleni hakeri nemaju interes da te provaljuju), po ugledu na telefonski racun - kol'ko trosis, tol'ko platis. Time bi se postiglo mnogo toga
- Snimak ti je uvek dostupan
- Placas onoliko koliko slusas. Svako od nas sigurno ima bar poneki disk koji je kupio, odslusao 2-3 puta i nakon toga sluzi za sakupljanje prasine. Zali boze bacene pare i neracionalnog trosenja sirovina.
- Ne moras da imas diskoteku kod kuce
- Dostupna su ti razlicita izvodjenja, vec prema ukusu slusalaca
- Ne moras da zbog jedne numere kupujes ceo disk (opet bacanje para)
- Ne moras da imas ogroman HD za download
- Piraterija bi postala besmislena
- Kvalitet bi isplivao na povrsinu jer bi se autorska prava placala po ucinku, tj. kol'ko te ljudi slusaju, toliko para dobijes.

Prakticno, to bi bila neka vrsta interaktivnog radio programa. Sve se to vrlo lako moze primeniti i na televiziju i filmove.
Ovo mi je palo na pamet gledajuci kako moj klinac zanemaruje TV jer na youtube ima maltene nepresusan izvor crtanih filmova i to po sopstvenom izboru. Jeste da je kvalitet slabiji ali njemu to ne smeta.
Sa druge strane, mogu da kontrolisem sta gleda. Do skoro je pratio samo deciji kanal ali je pre neki dan trazio cartoon network. Zaprepastio sam se kolicinom nasilja u debilskim crtacima koji se tu prikazuju. Rezultat - CN je izbrisan iz memorije televizora.

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 09 Jan 2009, 12:17

b&b,

ja mislim da se u tom pravcu industrija zabave i krece. Na prodaji diskova vise ne mogu da se zarade pare pa je zbog toga neophodno izmisliti nove business modele ... A taj koji ti pominjes je najverovatniji da ce naici na opstu primenu ....

Post Reply