HiFi & Professional Audio Forum  

Slika iz sweet spota

Slike i opisi sistema, komponenti, video klipovi.. - Foto Album
Forum rules
Foto Album

pecass x
redovni korisnik
redovni korisnik

Re: Slika iz sweet spota

Post by pecass x » 16 Aug 2011, 22:20

Ima još mesta pored desnog QUADA da se moja malenkost 182cm i 100kg nonšalantno transportuje putem db/Hz zvučnog talasa :yahoo

Na svu sreću pa je stan podosta otvoreno koncipiran pa se i zbog toga moglo razmišljati o Bipolarnim zvučnicima u sobi 6/3m :wb

Inače bi bilo :wll :wll :wll :wll :wll

kamen
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by kamen » 03 Feb 2012, 22:55

Stigao novi clan porodice!
"Finite elemente"
DSC00268_resize.JPG
kao saliveno
DSC00268_resize.JPG (126.48 KiB) Viewed 2026 times
DSC00268_resize.JPG
kao saliveno
DSC00268_resize.JPG (126.48 KiB) Viewed 2026 times
DSC00274_resize.JPG
dosta mi je kineza (Germany)
DSC00274_resize.JPG (67.45 KiB) Viewed 2026 times
DSC00274_resize.JPG
dosta mi je kineza (Germany)
DSC00274_resize.JPG (67.45 KiB) Viewed 2026 times
DSC00275_resize.JPG
front
DSC00275_resize.JPG (105.37 KiB) Viewed 2026 times
DSC00275_resize.JPG
front
DSC00275_resize.JPG (105.37 KiB) Viewed 2026 times
DSC00270_resize.JPG
strana
DSC00270_resize.JPG (131.44 KiB) Viewed 2026 times
DSC00270_resize.JPG
strana
DSC00270_resize.JPG (131.44 KiB) Viewed 2026 times
Yeah! :yhi

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 03 Feb 2012, 23:22

@kamen

Lepo si ti to sve udesio, sad si mu dao zavrsni glanc.
Ima li i zvucnih promena sa novom policom?

kamen
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by kamen » 08 Feb 2012, 18:57

first wrote:@kamen

Lepo si ti to sve udesio, sad si mu dao zavrsni glanc.
Ima li i zvucnih promena sa novom policom?

Sigurno da ima posto se promenila konfiguracija sobe, a i ova polica ima antirezonatore i veoma je stabilna,
Ali sam Ja u isti dan promenio i interkonekt kabel (Kimber Hero HLR sa Van Den Hull 102mk3 HLR) izmedju Emble i Thora
pa sada nemogu da ti kazem tacne razlike od same police. u svakom slucaju nije nesto veliko jer sada bivsa polica je masivna i
cvrsta sa titaniumskim spajkovima za nivelaciju, bitno je da se ja u sebi osecam zadovoljnim a i lepse izgleda :yhi
Mislim kada bi sada objasnjavao razlike to bi se svelo na interkonekt kabel, pa zato i nisam jer oba kabla nisu moja vec su na
posluzivanju dok nenabavim svoj, ako neko zeli da iznesem moje skromne utiske ovih dva kabla neka kaze rado cu napisati.

Pozz

Avirex
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Avirex » 09 Apr 2012, 12:18

ninja wrote:Inspirisan temom sa mog lokalnog foruma zapocinjem istu ovdje. Kako izgleda sa mjesta gdje obicno sjedite i slusate?

Evo, ovako je sada kod mene:

Image
Prvo da pozdravim, imali smo prilike da se makar delimicno upoznamo i drago mi je da tvoj aktuelni sistem izgleda sasvim drugacije i bolje nego onaj, koji si mi slao i verujem da ti to donosi daleko vece zadovoljstvo prilikom slusanja muzike. Kasnije videh i BATa, o kome smo mogli da razmenimo koju rec, obzirom da smatram da sam jedan od retkih ljudi, koji imaju zanimljiva iskustva sa tom firmom. Vidim da su zvucnici ostali koncepcijski isti, ali bolji. Drago mi je, sto tu nisu u sistemu, da ne zvucim pretenciozno, neke komercijalne igracke, koje si mi slao na fotki, jer su one u takvoj disproporciji kvaliteta sa ostalim da nema smisla pricati.

Akustika prostorije je ono, cime ste krenuli tu ozbiljno da se bavite u ovoj temi. To je istovremeno i najteza tacka, obzirom da duboko seze u psihologiju, fiziku, fiziologiju, filozofiju, estetiku. O tome je napisano hiljade clanaka, nikad nesto doreceno, a da ima znacajnu ulogu - svakako je jasno. Mada, sem kod ekstremno problematicnih prostorija, smatram da daleko znacajniju ulogu igra sinergija komponenata, pa kablova, a nimalo na kraju - kvalitet struje. Akustika prostorije je nesto, sto svakako treba resavati, ali se tome treba posvetiti vrlo ozbiljno, uz vrlo egzaktne parametre, inace u suprotnom se dobija cudo raznih materijala, grdosija, trapova, plakara isl. sa veoma problematicnim rezultatima. Dalje je veoma tesko resiti akustiku prostorije, ako joj se ne zna smisao. Akustika cele prostorije, akustika tacke, sa koje se slusa, akustika za samo jednog ili vise ljudi, koji slusaju tu muziku. To je gotovo sizifovski posao. Postoji opste pravilo, koje svi znamo, a to je da bi u sobi trebalo da bude cca identican broj reflektujucih i absorbujucih povrsina, koje su pri tom nepravilno rasporedjene. Sve ostalo je u domenu ozbiljnog studio dizajna, organizacije interijera, i naravno, psihoakustike. Ako me pitas sta bih ti savetovao, u tvom slucaju, mogao bih da ti dam par predloga (putem PM), sto bi mozda bilo i zanimljivije, da ne davim dugim elaboracijama ostale citaoce. To bih sasvim drugarski ucinio. Imam za sobom vise akusticki uradjenih prostorija, da ne kazem i studija, iako nisam po profesiji inzenjer, ali imam ogromno iskustvo u tome. Ne tako davno, cca pre 15 godina sam u svojoj sobi radio post-masteringe i slicne intervencije na zvuku, u sopstvenoj izdavackoj kuci, kada su ponestajale pare, morao sam to da cujem kako treba, i doslova noc pred slanje DATa na voz ili avion za CBS ili slicnu kucu, sa kog se direktno radio glasmaster (nulti primerak izdanja (najverovatnije neka od tih izdanja neko od vas prisutnih ima u svojoj fonoteci, jer su vec audio klasika i pustaju se na radiu kao evergreen)). Morao sam to da cujem na sve moguce nacine, oslobodjeno svih nepozeljnih dozvuka, a da sacuvam reverb isl., sto vec pripada snimku.

Da zakljucim, treba intervenisati na prostoru, ali samo onoliko, koliko ekstremno utice na kvalitet zvuka. Osnovna pravila - najbolji moguci kablovi (koji vec vise decenija nisu pribor, vec komponente), a onda preostaje uzivanje u muzici. Ako nesto bas i tada zasmeta, ajde da se resava. Danas hvala Bogu ima tih materijala, i nisu tako preskupi, malo volje, znanja i nesto majstorluka. Ovo pisem, izmedju ostalog, zato, napomenuo sam ti, da su mi inzenjeri, koji su sredjivali zvuk u "lisinskom" i boljim, uz 2-3 notebooka, 6-7 softwarea, 4-5-6 AKGova i Neumanna, merili po sobi, i veruj, u obicno postavljenoj konfiguraciji sistema (sistem, a oko njega zvucnici), nasli sasvim zadovoljavajuce rezultate, gde su se sinusoide poklapale, istog - a pravilno adekvatnog oblika, prosto frapantno. Deo sistema, koji sam izneo iz velikog, luksuzno opremljenog stana, uredjenog i za slusanje muzike, od instalacije strujnih kablova, uticnica, isl., do mog starog stana, nikad ozbiljno renoviranog, i bez skoro ikakvih zvucnih intervencija, jedino uz dobar izgled sobe - 3,7m x 7m. I to je bilo sve. Zato, pisem da toj temi treba pristupiti krajnje ozbiljno, ne bacati novac, ne traciti vreme ni energiju, a svakako ne visiti i kaciti po zidovima i plafonima bilo sta, u veri da ce se postici zvucna nirvana.

Avirex
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Avirex » 09 Apr 2012, 13:11

kamen wrote:Stigao novi clan porodice!
"Finite elemente"
DSC00268_resize.JPG
DSC00274_resize.JPG
DSC00275_resize.JPG
DSC00270_resize.JPG
Yeah! :yhi
Evo, jos jednom da te pozdravim, pitao si na jednoj drugoj temi, sta ja to imam i kako to sve izgleda, pa da ti napisem nesto teksta.

Prvo, da ti pohvalim lep rad i trud oko sistema, biranja komponenata, pa na akustici i dizajnu prostorije.

Koliko vidim, zvucnici su ti Monitor Audio sa nekim Selectima, moj notebook ne prepoznaje kojim, to je makar pola puta u jako lep zvuk. Ne vidim dobro pojacalo a ni izvore zvuka. Ukapirao sam da volis svoj hobi i da ti ne pada tesko da se njemu posvetis i da imas podrsku u kuci :) , sto je krucijalno vazna stavka u high-endu. U suprotnom se to pretvara u zaracene tabore, prepucavanja, i nema nista od dobre muzike. Zato sve moje pohvale.

E, sad, sta bih ti napisao u vezi sa temom. Akustika prostorije, vec rekoh u odgovoru ti kolegi, je sizifov posao. Ne znam sta da kazem kada vidim veliku ljubav, rad, trud, investicije da se postigne nesto dobro, a licno mislim da tu koncepcijski skripi puno toga. Rekoh tamo - to je stvar psihologije, fiziologije, fizike, mehanike (vrsta materijala), dizajna, a na kraju i pogleda na zivot - filozofije. Vidim lepu prostoriju, takodje vidim trapove, difuzore, reflektore, svasta. Ali prosto, nisam siguran da li to zaista tako treba i da izgleda. To je kao kada preko veze kupis najbolje Vettelove Pirelli gume sa najboljim felnama, a onda shvatis da bi to trebalo nekako da namontiras na svoj odlican, recimo tuningovan Passat. Sta tad? Passat ostade u garazi, a odose pare za gume. A znas i sam da Vettel uze gomilu GPa na njima. Tu se radi o sinergiji, a onda se pristupa tome naucno uz merenja. Filozofski se odredi cemu je ta prostorija namenjena, koliko slusaoca u njoj uziva, kako su pozicionirani (uglavnom), psihoakustika - da li se muzika slusa po stresnom radnom vremenu, vikendima, kao zvucna kulisa, ili kao ekstremni (gotovo adrenalinski) dozivljaj. Tek tada treba krenuti na akustiku prostorije. Puno ton-generatora, softwarea, mikrofona, da se upozna karakteristika uredjaja, pa tek onda prostorija. Po tom se nisani zeljeno/a mesto/a slusanja. Onda nastupa fizika. Intenzitet zeljenog slusanja zvuka, vrsta zvuka, pa spektralna analitika. Da ne zaboravimo refleksije, difrakcije, i ostale -ije, koje su maskimalno promenljive kategorije. Da to kazemo narodski - nije isto pustiti Hi-Res i kasetu, kada se odvrne pojacalo na 2.8, 3.6, 4.5 (ako uzmemo kao indeks pojacanja 1-10). Sve, ali apsolutno sve je sasvim drugacije. Takodje, ako se pusti ambijentalna muzika, ili tvrdi rock and roll. Svi parametri mogu da padnu u vodu. Osnovna je zabluda da ubacis trap u cosak i resio si problem basa. Drugo, iako ubijes reverb, sto su se ti mucenici iz grupe trudili da ga tamo snimaju, balansiraju isl., da bi smo mi dobili sterilnu zvucnu sliku, u kojoj svira nezavisno 5 instrumenata (napr.). Cemu desetine sati za mixpultom? To je kao kada gledas drvo a ne vidis sumu. Zacinka tamo neka cinela, pa onda super efekt "iz podruma", pa upecatljivi riff gitare. Sto uopste ti ljudi, koji sviraju, postoje kao grupa, sto prave muziku? Mogao je tonac iz fonoteke samplova da povadi gomile efekata i da ih nekako poslaze i ura!; eto muzike. Muzika je kompleksan, emocionalno-akusticno-kulturno filozofski koncipiran dozivljaj.

Zato smatram, da je gotovo nemoguce uraditi idealnu i ispravnu akustiku sobe, jer sta ce se desiti kada promenis recimo pojacalo? Odlucis se, recimo, za studijskiji zvuk, ili nekada, recimo, vise artificijelniji high-end zvuk. Pada cela koncepcija. Studijski zvuk je pun drivea, energije, socan, dinamican, prosto jedna dimenzija. High-End je najcesce sofistikovan, produhovljen, nezan, pun atmosfere, ali cesto bez tog punog drivea. Ne kazem da je bilo koji od njih bolji, to je stvar licne preferencije. Pisao ja o tome nekad davno i u nekim casopisima. Zato, da smo drugovi, koji se dugo znaju, bih ti najpre preporucio da resis iskljucivo problematicne aspekte prostora. Vrata, uglove u sobama (eventualno potkrovlja), prosto ono, sto dramaticno utice na zvuk. Nikada i nicim se ne moze opraviti zvuk lose komponente, a tu svakako mislim i na kablove, koje je mnogo lakse promeniti, njima eksperimentisati i dosegnuti ono, na cemu se u prostoriji "krvavo" radi. Covek pod tenzijom velikog posla sedne da slusa, napet, umoran, pun iscekivanja da li ce dobiti rezultat. Neurologija kaze da su u takvim situacijama neuroni sasvim drugacije pobudjivani. Strasno je tesko reci kolike rezultate je nesto donelo u ovom trenutku, a pogotovo ne u buducnosti, ako se promene, kao sto rekoh, aspiracije, ili finansijska moc, pa se iz radoznalosti ili zelje skoci do neceg novog.

Tvoj sistem ima toliko prostora za napredovanje, sto treba da te cini zadovoljnim, vidim da tamo uvodis neke jeftine Kimber kablove, VDH, koji u ocajanju nemoci da sleduje konkurenciju, promovise izolatore u provodnike (karbon, ugalj isl.). Zamenom tih kablova za prave kablove sistem ce ti propevati koliko ni sam nisi svestan u ovom trenutku, jer to su samo zice od 50tak € u second-hand prodaji. Isprobaj i pusti se do mnogo boljih kablova, veruj da neces biti razocaran. Naravno, srazmerno ceni svojih uredjaja, jer opet je glupo da imas kabl od 2,5k€ a recimo pojacalo od 1k€. Takodje i tu postoji neki osnovni princip kako bi trebalo da se rasporedi audio budzet, svakako vise ne kao nekada, pre vise decenija, kada se tvrdilo da audio pribor ne sme da predje vise od 10-20% sistema. Danas vazi pravilo, pogotovo sa novim tehnologijama, da su svi ti pribori uglavnom postali neodvojivi deo sistema i da zapostavljanje bilo kog od njih znaci dramatican gubitak u kvalitetu. Ne tako davno bi se nogice tretirale kao woodoo ludilo, da ne govorim o nosacima za kablove, a konektori su danas nesto, o cemu se prica toliko ozbiljno, kao i o mini komponentama, ili nekada o upgradima na porudzbinu klijenta.

Zato bih voleo da me pravilno shvatis, da mi nije bila namera da omalovazavam rad, trud, novac isl., nasuprot, da kao verovatno stariji i iskusniji kolega po hobiju, pomognem u usmeravanju vec uvedenih parametara, u cilju dosezanja pravog audio dozivljaja. Nadam se da cemo uskoro razmeniti koju recenicu i drzim ti palceve da ti zivot i dalje omogucava da uzivas u svom hobiju onako, kako zelis.

Pozz

kamen
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by kamen » 09 Apr 2012, 23:00

Avirex,

Hvala na paznji i iscrpnom tekstu koji mi imponuje.
Mislim da sam te shvatio odlicno, dosta od stvari koje si Mi napisao sam vec uvideo u mom sistemu.
Da ponovim ja sam jedan od onih koji kablove uvazava kao posebna komponenta a i veoma vazno njihove konektore,
isto tako strujni kablovi i njihovi konektori, nekoliko puta sam o tome govorio ovde na forumu trudeci se da iniciram raspravu o njima ali nije bilo efekta.
To me pomalo cudi svi pisu samo o kablovima. Kada smo vec tamo glavna kocnica su finansiska sretstva, jer ono sto se meni dopalo u mom sistemu
je veoma skupo i tu jos treba dodati jedan dobar filter za struju.
E pa to okolo naokolo ti dodje 5k. E nema sada a kad ce? Nezna se!
Vidim da nepoznajes komponente moga sistema, posto Ja nemam predrasuda o tome izvoli:

-Monitor audio PL300
-Kimber Monocle XL 8ft promenjeni konektori na ulazuWBT 0661Ag na izlazuWBT 0610Ag-platinium.
-Bladelius Thor Mk2
-Kimber Pk 10 1m.
-Bladelius Embla Classic
-IsoTek Premium 1,5m.
-Interconnect moj nemam, momentalno na pozajmici mi je jeftini Van Den Hul 102Mk3 u balansiranoj vezi sa srebrenim Neutrik konektorima 1m.
koj inace nevolim ali...

Pozz

Avirex
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Avirex » 10 Apr 2012, 17:32

kamen wrote:Avirex,

Hvala na paznji i iscrpnom tekstu koji mi imponuje.
Mislim da sam te shvatio odlicno, dosta od stvari koje si Mi napisao sam vec uvideo u mom sistemu.
Da ponovim ja sam jedan od onih koji kablove uvazava kao posebna komponenta a i veoma vazno njihove konektore,
isto tako strujni kablovi i njihovi konektori, nekoliko puta sam o tome govorio ovde na forumu trudeci se da iniciram raspravu o njima ali nije bilo efekta.
To me pomalo cudi svi pisu samo o kablovima. Kada smo vec tamo glavna kocnica su finansiska sretstva, jer ono sto se meni dopalo u mom sistemu
je veoma skupo i tu jos treba dodati jedan dobar filter za struju.
E pa to okolo naokolo ti dodje 5k. E nema sada a kad ce? Nezna se!
Vidim da nepoznajes komponente moga sistema, posto Ja nemam predrasuda o tome izvoli:

-Monitor audio PL300
-Kimber Monocle XL 8ft promenjeni konektori na ulazuWBT 0661Ag na izlazuWBT 0610Ag-platinium.
-Bladelius Thor Mk2
-Kimber Pk 10 1m.
-Bladelius Embla Classic
-IsoTek Premium 1,5m.
-Interconnect moj nemam, momentalno na pozajmici mi je jeftini Van Den Hul 102Mk3 u balansiranoj vezi sa srebrenim Neutrik konektorima 1m.
koj inace nevolim ali...

Pozz
Drago mi je da si dobro shvatio neko moje dobronamerno, ali opsirnije pisanje. Imas jako lep sistem, iako ne znam tacno kakav zvuk daje kombinacija CD - pojacalo Bladelius. Iako su mi to ovde prakticno komsije, nikako da ga poslusam. Uradio si jednu strasno pametnu stvar, a to je da si krenuo da gradis sistem oko necega. Mislim da su to u tvom slucaju zvucnici, dobar zvucnicki kabl (svojevremeno sam experimentisao sa takvim kablom u tri-wiringu). To je prosto nesto, sto je dobra konstanta. Powercordovi su sasvim ok, i vremenom, kada ih nabavis vise, experiment pokaze koji najbolje sedi na odredjenoj komponenti. Zaista je strasno da ljudi jako malo znaju o kablovima, naravno i konektorima, jer je to "kardiovaskularni sistem" audio sistema. Treba prenositi struje do 2v a izbeci degradacije, povratne sprege, lutajuce brumove isl.. Evo ti samo jedan primer: jedan od mojih kablova je strasno dobar - najskuplji materijali, izolacije - sve (radi se o RCA kablu). Imao je odlicne srebrne BulletPlug konektore, gde je masa skratovana u jednoj tacki. Ali polako vremenom, i pored odrzavanja, tecnosti za kontakte isl., pad kvaliteta. Zatrazio sam od proizvodjaca da mi ih zameni - kao reklamaciju i naletovao mi je srebrom WBT 0102Ag. Ubrzo, posto sam ga malo usvirao, kabl krece da bude prakticno fantastican ( :) kako i ne bi za te pare), ali promenilo se sve. Boja, timbre, prosto da ne poverujes, iako su i prethodni konektori bili dobri, ali su krenuli da gube vazan element, kvalitetnu masu, sto danas vecina proizvodjaca zanemaruje, a i super glavni kontakt. U Srbiji postoji puno samozvanih "gurua" kablova, iako ih, sem jednog ili dvojice, licno ne poznajem. Tu je strasno puno price, a jos vise ignorancije. A tek cifre, kojima se gadjaju za neke zice, koje jedva da mogu da posluze za susenje vesa :D . Zato kazem, Boze zdravlja, eto i mene uskoro u Beogradu, a ako do tada ne resis kablove isl., dacu ti neki direktan kontakt, pa se dogovori sa proizvodjacima. Poenta je da od poznatih firmi zvuk umeju da rese prakticno samo 2-3 - Kimber, Nordost isl. (naravno, kod svojih najvisih modela), i to svakako treba juriti da se kupi u dobrom stanju iz 2.-3. ruke, kada im se vrati cena na realnu. Naravno da tome treba dodati brigu o struji, a tu su tri osnovna principa. Odvojeno napajanje, direktna filtracija, ili u slucaju dovoljno para, direktna filtracija vec preradjene struje, sto je prakticno ideal. U ovom trenutku mislim da to radi samo jedna firma u fullu, i da je to Accuphase. Svi ostali to rade u skracenim postupcima, cak i PS Audio, koji ja imam kuci. Mada, tu sve zavisi od toga, kako je uradjena struja u zgradi/kuci/stanu. Naravno, pricamo o samom naponu, a kasnije i o kablazi, koja vodi kroz zid. A o konektorima svih vrsta, pa i strujnim, si veoma ispravno razmisljao, jer dzaba ti dobar provodnik, ukoliko to nema idealne kontakte, a jos dalje, ono sto ljudi zaboravljaju, savrseno uzemljenje i masa. Jer, eto ti ocas posla od powercorda, efekta antene, pogotovo u danasnjem elektromagnetskom zagadjenju (mobilnoj telefoniji, wi-fi isl.).

Zato mislim da nije strasno to sto treba da doradis, i da ne mora da kosta toliko, iako u muzici gotovo uvek vazi pravilo "koliko para, toliko i muzike". To pravilo mozes da zeznes jedino izuzetnim know-howom ili trudom, vezama. Zato drzim palceve da se to doradi, onako, kako to sam zamisljas, a Boze zdravlja, da ne budem nekulturan, sto se kao pozivam, tada to i poslusam.

Pozz

Topic author
ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 11 Apr 2012, 21:20

Avirex wrote:
Prvo da pozdravim, imali smo prilike da se makar delimicno upoznamo i drago mi je da tvoj aktuelni sistem izgleda sasvim drugacije i bolje nego onaj, koji si mi slao i verujem da ti to donosi daleko vece zadovoljstvo prilikom slusanja muzike. Kasnije videh i BATa, o kome smo mogli da razmenimo koju rec, obzirom da smatram da sam jedan od retkih ljudi, koji imaju zanimljiva iskustva sa tom firmom. Vidim da su zvucnici ostali koncepcijski isti, ali bolji. Drago mi je, sto tu nisu u sistemu, da ne zvucim pretenciozno, neke komercijalne igracke, koje si mi slao na fotki, jer su one u takvoj disproporciji kvaliteta sa ostalim da nema smisla pricati.

Akustika prostorije je ono, cime ste krenuli tu ozbiljno da se bavite u ovoj temi. To je istovremeno i najteza tacka, obzirom da duboko seze u psihologiju, fiziku, fiziologiju, filozofiju, estetiku. O tome je napisano hiljade clanaka, nikad nesto doreceno, a da ima znacajnu ulogu - svakako je jasno. Mada, sem kod ekstremno problematicnih prostorija, smatram da daleko znacajniju ulogu igra sinergija komponenata, pa kablova, a nimalo na kraju - kvalitet struje. Akustika prostorije je nesto, sto svakako treba resavati, ali se tome treba posvetiti vrlo ozbiljno, uz vrlo egzaktne parametre, inace u suprotnom se dobija cudo raznih materijala, grdosija, trapova, plakara isl. sa veoma problematicnim rezultatima. Dalje je veoma tesko resiti akustiku prostorije, ako joj se ne zna smisao. Akustika cele prostorije, akustika tacke, sa koje se slusa, akustika za samo jednog ili vise ljudi, koji slusaju tu muziku. To je gotovo sizifovski posao. Postoji opste pravilo, koje svi znamo, a to je da bi u sobi trebalo da bude cca identican broj reflektujucih i absorbujucih povrsina, koje su pri tom nepravilno rasporedjene. Sve ostalo je u domenu ozbiljnog studio dizajna, organizacije interijera, i naravno, psihoakustike. Ako me pitas sta bih ti savetovao, u tvom slucaju, mogao bih da ti dam par predloga (putem PM), sto bi mozda bilo i zanimljivije, da ne davim dugim elaboracijama ostale citaoce. To bih sasvim drugarski ucinio. Imam za sobom vise akusticki uradjenih prostorija, da ne kazem i studija, iako nisam po profesiji inzenjer, ali imam ogromno iskustvo u tome. Ne tako davno, cca pre 15 godina sam u svojoj sobi radio post-masteringe i slicne intervencije na zvuku, u sopstvenoj izdavackoj kuci, kada su ponestajale pare, morao sam to da cujem kako treba, i doslova noc pred slanje DATa na voz ili avion za CBS ili slicnu kucu, sa kog se direktno radio glasmaster (nulti primerak izdanja (najverovatnije neka od tih izdanja neko od vas prisutnih ima u svojoj fonoteci, jer su vec audio klasika i pustaju se na radiu kao evergreen)). Morao sam to da cujem na sve moguce nacine, oslobodjeno svih nepozeljnih dozvuka, a da sacuvam reverb isl., sto vec pripada snimku.

Da zakljucim, treba intervenisati na prostoru, ali samo onoliko, koliko ekstremno utice na kvalitet zvuka. Osnovna pravila - najbolji moguci kablovi (koji vec vise decenija nisu pribor, vec komponente), a onda preostaje uzivanje u muzici. Ako nesto bas i tada zasmeta, ajde da se resava. Danas hvala Bogu ima tih materijala, i nisu tako preskupi, malo volje, znanja i nesto majstorluka. Ovo pisem, izmedju ostalog, zato, napomenuo sam ti, da su mi inzenjeri, koji su sredjivali zvuk u "lisinskom" i boljim, uz 2-3 notebooka, 6-7 softwarea, 4-5-6 AKGova i Neumanna, merili po sobi, i veruj, u obicno postavljenoj konfiguraciji sistema (sistem, a oko njega zvucnici), nasli sasvim zadovoljavajuce rezultate, gde su se sinusoide poklapale, istog - a pravilno adekvatnog oblika, prosto frapantno. Deo sistema, koji sam izneo iz velikog, luksuzno opremljenog stana, uredjenog i za slusanje muzike, od instalacije strujnih kablova, uticnica, isl., do mog starog stana, nikad ozbiljno renoviranog, i bez skoro ikakvih zvucnih intervencija, jedino uz dobar izgled sobe - 3,7m x 7m. I to je bilo sve. Zato, pisem da toj temi treba pristupiti krajnje ozbiljno, ne bacati novac, ne traciti vreme ni energiju, a svakako ne visiti i kaciti po zidovima i plafonima bilo sta, u veri da ce se postici zvucna nirvana.
Zanimljiv komentar koji trazi odgovor. Kao prvo, onaj link koji sam pre poslao ne razlikuje se od ove slike.Treba samo da se krene lagano od prve stranice, od pocetka do kraja, na kraju bi se doslo do necega sto se poklapa sa "Spontanom kupovinom" i tu se nastavlja. Tamo je sistem kakav je bio u to vrijeme pa na dalje. Zvucnici su se tek promjenili a pojacalo pre par godina tako da sustinski i nema neke razlike niti je bilo nekih "komercijalih igracki" iako je sve osim jedne komponente komercijala.

Soba je danas zakrenuta za 90 stepeni na lijevo tako da sam dobio mnogo bolju simetriju plus mnogo je prakticnije za ukucane. Zvuk je za sada najbolji. Sto se tice kablova misljenja nam se totalno razlikuju, za mene su neophodna komponenta sa dovoljnom duzinom, precnikom i rado sa sirmom. Ostalo ostavljam drugima, moje usi a pogotovo mozak nije bazdaren na tu stranu :wink:

Za struju se slazem, to je na listi za uraditi.

Sinergija je vazna, i to najvise sinergija zvucnik-soba.

Sto se tice akustike sobe i tu se bas ne slazem, treba sobu srediti. I to srediti za mjesto gdje se slusa, ostalo mi nije potrebno. Kad aktivno slusam, onda sam sam i sjedim na tom mjestu, kad su ostali tu nema ozbiljnog slusanja pa ni potrebe za sredjivanje kompletne sobe. A posto je moja soba namjejena za boravak cijele familije onda je treba srediti da se ne primjecuje sta je uradjeno. Na moju srecu, soba nije tolko problematicna tako da nisu neophodni veci zahvati. Plafon treba da se malo pokrijem ali smisljeno. Nije to toliki zahvat ni novcano ni estetski. Malo zdravog razuma i malo poznavanje akustike i malo mjerenaj rijese problem. Novi zvucnici su probudili neke modove sobe tako da ce i po jedan bas absorbent u coskove cim ih oslobodim od onog drugog para koga mi se tesko odreci. Pitanje je da li ce na prodaju ili ipak da se zadrze kao drugi par ili poklon sinu.
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

Avirex
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Avirex » 12 Apr 2012, 00:15

ninja wrote:Zanimljiv komentar koji trazi odgovor. Kao prvo, onaj link koji sam pre poslao ne razlikuje se od ove slike.Treba samo da se krene lagano od prve stranice, od pocetka do kraja, na kraju bi se doslo do necega sto se poklapa sa "Spontanom kupovinom" i tu se nastavlja. Tamo je sistem kakav je bio u to vrijeme pa na dalje. Zvucnici su se tek promjenili a pojacalo pre par godina tako da sustinski i nema neke razlike niti je bilo nekih "komercijalih igracki" iako je sve osim jedne komponente komercijala.

Soba je danas zakrenuta za 90 stepeni na lijevo tako da sam dobio mnogo bolju simetriju plus mnogo je prakticnije za ukucane. Zvuk je za sada najbolji. Sto se tice kablova misljenja nam se totalno razlikuju, za mene su neophodna komponenta sa dovoljnom duzinom, precnikom i rado sa sirmom. Ostalo ostavljam drugima, moje usi a pogotovo mozak nije bazdaren na tu stranu :wink:

Za struju se slazem, to je na listi za uraditi.

Sinergija je vazna, i to najvise sinergija zvucnik-soba.

Sto se tice akustike sobe i tu se bas ne slazem, treba sobu srediti. I to srediti za mjesto gdje se slusa, ostalo mi nije potrebno. Kad aktivno slusam, onda sam sam i sjedim na tom mjestu, kad su ostali tu nema ozbiljnog slusanja pa ni potrebe za sredjivanje kompletne sobe. A posto je moja soba namjejena za boravak cijele familije onda je treba srediti da se ne primjecuje sta je uradjeno. Na moju srecu, soba nije tolko problematicna tako da nisu neophodni veci zahvati. Plafon treba da se malo pokrijem ali smisljeno. Nije to toliki zahvat ni novcano ni estetski. Malo zdravog razuma i malo poznavanje akustike i malo mjerenaj rijese problem. Novi zvucnici su probudili neke modove sobe tako da ce i po jedan bas absorbent u coskove cim ih oslobodim od onog drugog para koga mi se tesko odreci. Pitanje je da li ce na prodaju ili ipak da se zadrze kao drugi par ili poklon sinu.
Ma eto, i ja da dodam jos koju. Meni se veoma dopada ozbiljan pristup tome. Izvinjavam se ako nisam shvatio razvojni put izmedju onog linka i daljih godina razvoja. Smatram BAT za jednu od lepsih amplifikacija i zato mi je drago kada vidim da ga ima neko, ko voli muziku. Nisam dugo na forumu, pogotovo nisam prostudirao sve teme, a i to su hiljade postova. Imam strasno histerican zivot i nemam mogucnost da to sve izanaliziram, kako bih upoznao sagovornike, ucesnike isl.. Zato kada pitam, prosto nekako ocekujem instant odgovor. Da pohvalim, videh na forumu jedan lep tvoj prilog, gde Opus 3 svoja lepa izdanja prodaje na master tapeovima.. Sto nezadrzah magnetofon? :( Imaju ovde neki Vintage momci, koji uvoze te trake, a onda na top masinama presnimavaju sa mastera, i to zvuci zaista fenomenalno.

U pravu si za sinergiju sistema, sobe isl., zapravo, tamo se cuje sve to zajedno i neponovljiv je zvuk istog sistema u razlicitim prostorijama. Ne bih delio tvoje misljenje o kablovima kao neophodnim zicama. Nazalost, to vec jako dugo nisu, prosto visedecenijsko iskustvo mi to kaze. Kablovi postaju skupe komponente i covek mora vrlo obazrivo da ih dira. Tek onaj, ko je imao priliku da u istom trenutku ima 10 razlicitih kablova u dobrom sistemu to moze da potvrdi, i veruj mi da je to zaista tako. Soba mora minimalno-neophodno da se modifikuje, ali to su vec preference. Ja tvrdim da ukoliko ne postoje dramaticne greske u prostoru, soba ne mora da bude odlucujuci faktor, a to cu ti poslati PMom. Po mom zivotnom fiasku, ostatak glavnog sistema je bio samo propojen kablovima i postavljen na slucajno izabranu poziciju, bez ikakvih preteranih intervencija (prakticno bez intervencija). Ne zaboravi da tu fale neke kljucne komponente i akustika prostora, koju sam imao resenu u svojoj slusaonici u mom pravom, velikom stanu, gde je jedna soba bila samo slusaonica i biblioteka. Ovo sto ces videti je u mom, jos tada momackom stanu, snimao junior fotoaparatom, sasvim obicnim, bez intervencija slici, zvuku isl., i da mi popravi raspolozenje, stavio je to na YouTube. Sistem danas svakako izgleda drugacije nego tad, popravljeni su detalji, to je bilo sveze po fiasku, kada mi je novac bio vrlo potreban. Naravno da to svira X puta bolje, nego sto ces tamo cuti, jer je to samo neki obicni mikrofoncic u fotoaparatu (cak ne kameri). Time sam hteo da kazem da svaka prava investicija u audio prostor je opravdana, i da ne treba da kvari harmoniju porodicnog doma svakodnevnog zivota isl.. A svako od nas itekako voli da ima svoje mesto za slusanje muzike, omiljenu fotelju i sve ostalo, sto tome pripada. Imamo zajednicki nacin resavanja viska komponenti, koje ili ostaju kao dodatne u sistemu, ili prelaze u B sistem, koji cuci u kancelariji (officu isl.), a najcesce, to sto mi je zao da prodajem prelazi u sinovljev Hi-Fi razvojni put i postaje deo njegovog sistema. :) Nisam u postu mislio nista ruzno, nego mi prosto neke stvari nisu sedele, ili ih ja u brzini nisam dovoljno precizno video. Kada covek brzo pise, prolazi kroz teme, misli na razlicite stvari, a onda se prosto raspise sa ljudima, koje smatra za ozbiljne i kao ljude, ali i kao ozbiljne u hobiju (zajednickoj temi), pa preleti neke detalje. Zapravo sam tamo zastupao skoro identicno misljenje tvom, da za potrebe svakodnevnog High-End slusanja nisu potrebne neprimerene intervencije u audio prostoru, to se pre radi u studijima, gde se ili svira, peva, ili radi na mixu, to se obicno radi pri visokim glasnocama, stotinama dB koji lete ludacki oko nas, i gde se stalno prelazi sa glavnih monitora na monitore, nearfieldove, slusalice isl.. Tu covek zaista mora da vodi racuna o akustici, i to jako ozbiljno. Eto priloga, totalno nepripremljene prostorije sa samo propojenim komponentama u PMu.

Pozz

kamen
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by kamen » 12 Apr 2012, 07:40

:ded :oky

Post Reply