HiFi & Professional Audio Forum  - Molim nove članove da sačekaju overu registracije na Forum par dana, jer se radi ručno; razlog su spameri.

Šolaja Audio

Slike i opisi sistema, komponenti, video klipovi.. - Foto Album
Forum rules
Foto Album

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Re: Šolaja Audio

Post by sdanicic » 06 Dec 2008, 09:24

Gerner wrote:
sdanicic wrote:Welcome Gerner / Dobrodosao Gerner :D

I know that you speak and understand Serbian very well, which I've had a chance to "check" a month ago when we've met in Hyatt on coffee with Mike and Minja Bladelius, as well as with Cyrill from Soulution.

If it is more convinient for you to discuss in English - no problems, if someone asks you something in Serbian, I also hope that it will not be problem.
Haha Sdanicic

Ja ne razumem nista :^o

If i swap to *my* kind of Serbian here, this will change this forum into a laughing kindergarden.

There are still too many words I don't catch however I understand quite some. I hope people forgive I post in English, but of course anyone may reply in Serbian, and I'll try to understand.

Gerner [-o<

No problems for me - English or Serbian, also we've had here permanent "stand-by" tube expert who is very familiar with (austrian) German language \:D/

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 06 Dec 2008, 09:39

Sale,

If you are referring to me when you say tube expert - I am definitely not the one. I know too little about tubes to be able to have that title. Solaja is the guy you should be looking for .... there are others as well ... some of them are also on this forum but unfortunately they are not very active ..

@Gerner,

Welcome here. Nice system you have. Respect ... :mr

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 06 Dec 2008, 09:55

DejanM wrote:Sale,

If you are referring to me when you say tube expert - I am definitely not the one. I know too little about tubes to be able to have that title. Solaja is the guy you should be looking for .... there are others as well ... some of them are also on this forum but unfortunately they are not very active ..
OK, if not tube expert - than very agile tube enthusiast :)

I hope that with this SN's topic we've provided solid opportunity for quality discussion, as well as that it will "wake up" some registered members and urge them to participate in duscussion.

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 06 Dec 2008, 10:04

Gerner wrote:
DejanM wrote:Sale,

@Gerner,

Welcome here. Nice system you have. Respect ... :mr
Hi DejanM. Thanks for the welcome. :gnum

There are quite many *tubyfied* folks around Serbia. Actually quite impressing. And moreover there are a very big flok of people DIY'er who have great competances on what they are doing.

Once back 120 years ago (haha) I was also muffling with tube amps myself. Auchhh....I got too many electrical shocks along the way, so I stayed tuned on loudspeaker designs.

And guys, please feel welcome to drop by and have a listen to Dragans wonder child, once I get it. Now it's only a question of a couple of days. :yahoo

Gerner
Life is a bitch ... even when it's for free ... :D If somebody would told me ten years ago that one day one Danish guy would invite me in English on a Serbian forum to come and visit him in Serbia to hear preamp made by guy from Belgrade ... I would probably say: no way .... :D

This is an invitation that can't be ignored by you guys living in Serbia ... Unfortunately I am too far away but I will be reading your impressions with great interest ....

Great move Gerner, by the way ...

solaja
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by solaja » 06 Dec 2008, 11:01

DejanM wrote:Solaja,

Hvala na iscrpnom izvestaju. Ovo zbilja dobro izgleda. Konstrukcija, kvalitet koriscenih delova ... sve je tu ... Jedino sto nisi rekao jeste da li 6N30 radi kao buffer bez ikakvog pojacanja ili sama pojacava ? Rekao si da prespajanjem primara TVCa mozes da menjas pojacanje, ali da li je to jedino pojacanje koje se unosi na putu signala ?
Pojacanje preampa je 7X kada je TVC bez pojacanja.

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 06 Dec 2008, 11:30

solaja wrote:
DejanM wrote:Solaja,

Hvala na iscrpnom izvestaju. Ovo zbilja dobro izgleda. Konstrukcija, kvalitet koriscenih delova ... sve je tu ... Jedino sto nisi rekao jeste da li 6N30 radi kao buffer bez ikakvog pojacanja ili sama pojacava ? Rekao si da prespajanjem primara TVCa mozes da menjas pojacanje, ali da li je to jedino pojacanje koje se unosi na putu signala ?
Pojacanje preampa je 7X kada je TVC bez pojacanja.
Thanx. Samo jedan jos komentar .... Mislim da bi trebao ove informacije da stavis na svoj site. To ljudi rado citaju. I to nije nebitno za prodaju ... I to na engleskom i na srpskom.

solaja
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by solaja » 07 Dec 2008, 12:12

Svakako cu to uraditi.To je jedna od stvari koja je na listi.

Topic author
sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 07 Dec 2008, 13:35

Dragane hvala ti na ovim detaljnim odgovorima, pogotovo na onih skromnih nekoliko (23) pitanja koje je nas prijatelj DejanM postavio. :)
Uzgred, svratili smo juce i do Nenada Napijala (NN Acoustics), tako da ce uskoro biti jos jedna zanimljiva reportaza.

solaja
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by solaja » 07 Dec 2008, 22:29

Bas se radujem da ce i moj kolega i prijatelj Nenad biri predstavljen.On to svakako zasluzuje a ima i sta da kaze.

zodiac
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by zodiac » 20 Dec 2008, 00:49

Izgleda da sam ja jedan od retkih srecnika koji su imali prilike da poslusaju nekoliko Solajinih radova. Prvo je to bio stari L1, pozajmljen od drugara, koji me je i zainteresovao za ostale Draganove proizvode, jer je, iako star i olupan, radio jezivo dobro. Zatim sam se upoznao sa Draganom, i zajednicki smo na mom sistemu probali SA TVC 1 i Grand Excelence, a kasnije sam se igrao neko vreme sa SA 2. Setup je bio sledeci: Micromega Stage 2, Rogue 88, Quad 11l, kasnije i Symdex Gamma Signature i Proac Response 2.5. Poredili smo preampe sa mojim Thule PR 150B, i svaki Solaja ga je iskidao do te mere, da sam nakon testiranja morao da pravim pauzu od tri dana dok mi sistem ponovo nije postao prijatan za slusanje.

TVC je izvanredan, definitivno zvuk po mojoj meri, sve je tu, i stage, i dubina, i separacija, siguran i precizan u celom zvucnom opsegu, pun i mocan zvuk, prepun detalja, ali sasvim nenaporan za slusanje, sto je vrlina koja inace povezuje sve Solaja proizvode. Uostalom, jedan primerak se vec proizvodi za mene, pa mislim da mu dalja reklama nije potrebna :wink:

GE je do te mere neverovatan, da se to recima tesko moze opisati. Slicno kao TVC, samo jos mekse i toplije, uz jednu pojavu koju mogu da vezem samo za ovaj preamp, i nijedan drugi: ogroman, ali zaista ogroman zvuk i stravicna, na momente brutalna dinamika. Sve vreme slusanja sam imao utisak da mogu da okrenem zvucnike za 180 stepeni, i da necu izgubiti - bas nista. GE je potpuno fantasticna sprava, kao sa drugog sveta, ovo je defitivno jedini proizvod sa nasih prostora koji zasluzuje da se nazove milestoneom u hifiju, jer postavlja nove standarde i znatno podize lestvicu za high end konkurenciju. Nisam uopste siguran da ima mnogo preampova koji bi mogli da se nose sa ovom zverkom. GE cedi pojacalo do krajnjih granica bez obzira da li su lampe ili SS na izlazu (pored Roguea, probali smo ga i na solid state snagasu, Micromega AMP je u pitanju), i savrseno ga drzi pod kontrolom sve vreme, bez izuzetka, i bez obzira na vrstu muzike koja se slusa. Posteno sam ga izmaltretirao svim problematicnim materijalima koji su mi dosli pod ruku, i - nista. Za GE ne postoji problem, i to je sve. Drugim recima, nema nacina da ga naterate da zvuci lose.

Na kraju SA 2, naslednik starog L1 modela. Mali i jednostavan, sto uopste nije predstavljalo nikakvu smetnju u postupku deklasiranja sirotog Thulea; dovoljno je da ga pustite u pogon, pa da vam odmah postane jasno da skroman izgled i topologija uredjaja nemaju apsolutno nikakve veze sa zvukom koji tvori, a koji je u najboljem maniru Solajine skole - prijatan, topao, brz i precizan. Obzirom da mu je cena prilicno pristupacna, ocekujem da ce ovaj model biti pravi bestseler i na nasem trzistu, za cenu do 2k EUR tesko da cete cuti ista bolje. Dobra vest je da SA 2 kosta znatno, znatno manje. Mala zamerka odnosi se na broj ulaza i polozaj selektora - dva ulaza zaista nije dovoljno, a selektor je izveden u vidu prekidaca na zadnjoj ploci, verovatno da ne bi narusavao izgled uredjaja. Ipak, u poredjenju sa onim za cim svi zudimo, a to je sto bolji zvuk, ove zamerke su sasvim nevazne - SA 2 ga proizvodi u neogranicenim kolicinama.

Toliko za sada. Iscrpniji test TVC-a mozete ocekivati cim mi moj primerak dodje pod ruku, nadam se da necemo predugo cekati na to :wink:
A mind is a terrible thing to waste.

zika
Moderator
Moderator

Post by zika » 20 Dec 2009, 21:14

Danas sam primio, očekivanu, vest da je TVC1 gospodina Dragana Šolaje moje vlasništvo. Došao je u okviru jedne zamene. Sa uređajem se, inače, družim već nešto više od nedelju dana. Stigao je kod mene bez daljinskog upravljača. To je bila odluka prethodnog vlasnika. Naravno, gospodin Šolaja je, odmah, uslišio moju molbu za tim delom, i u dva susreta taj je "problem" rešen. Igrom (sretnih) okolnosti vlasnik sam prvobitnog, metalnog upravljača sa znakom Šolaja Audio. Sam susret i poseta domu gospodina Šolaje su bili, za mene, doživljaj. Ne pruža se svakog dana prilika za susret sa nekim ko je svoje ime izgradio i unutar i van naših granica. Pinki je video Tita. Ovaj virus kojim smo svi, na ovom Forumu, zaraženi, Hifi, doneo mi je susrete sa nekoliko ljudi koji imaju i glavu i srce i ruke da tu svoju ljubav pretoče u nešto opipljivo, Dragan Šolaja, Savo Velikinac, DIY entuzijasti kao pile, edvard i mnogi drugi, kojima se izvinjavam što ih ne pominjem... No, to nije razlog zašto ovo pišem, a nije ni tema ovog thread-a te ću, tu, oko toga, i stati.
Kao što ste zaključili, iz prethodnog, moj primerak uređaja je iz starijih serija. Dugmad za control-u izvora i nivoa zvuka su ona, stara, velika, okrugla. Moram priznati da sam time zadovoljan i da mi je drago što je tako.
Napokon, o samom uređaju. Jedna reč ga može, možda, najbolje opisati. Za razliku od pojačala, kojih je, kroz moju sobu, prošlo nekoliko, od maja ove godine kada sam se ponovo akutnije zarazio, drugih pretpojačala, zvučnika (isključivo VSAudio), DAC-ova i kablova, TVC1 je, jednostavno, dosadan. Radi ono zbog čega je donet, iako je najskuplji deo mojeg system-a, najmanje se ističe, ako se, uopše, i ističe. Najneutralniji uređaj u mom system-u. Udobnost korišćenja se može opisati istom rečju. Jednostavno, koristim ga, ne osećam da je tu, nit' čezne da me impresionira svetiljkama, nit' je nauka koristiti ga. Radi svoj posao i to je to. Njegov izgled je kao da sam ga ja naručio. Crna kutija. Sve što uđe, izađe, najmanje moguće promenjeno. Sličan je bio i uvid u njegovu unutrašnjost u toplom domu gospodina Šolaje. Sve je, u TVC1, na svom mestu, pregledno, uredno i funkcionalno. Podređeno zadatku.
Dakle, da završim, neće biti opisa zvuka ovog uređaja. On nema zvuk. Makar onoliko koliko je to moguće. Nemilosrdan, hladan (i bukvalno) i tu za mnogaja ljeta, ako bude sreće. Jedno sidro u system-u je bačeno. Prepušta svetlo pozornice ostalima u system-u, dozvoljavajući im da pokažu svoje kvalitete i greške.
Moj prvi komentar koji sam poslao jednom od prijatelja sa Forum-a jeste da mi je neko ukrao zvučnike i da slušam muziku, zaboravivši da slušam TVC1 ... Jednostavno, nema ih. AYA II, Hiraga i Aleph su se pokazali u svom svetlu. Jednostavno, uživanje.
Prekidači za rešavanje (mogućih) problema sa brumom su mi dosta pomogli. Prekidač za izbor gain-a je, kod mene, dugo, ostao na 0. Probao sam, naravno i drugo (6dB) ali, osim razlike u nivou, ni tu nisam primetio (značajniju) razliku, osim one koju mogu pripisati razlici u nivou. Opet, onako kako je i potrebno, radi ono što i piše.
Ocena: 10/10. It's a keeper.
Da zaključim, TVC1 je slika i prilika svog tvorca. Jednostavan, skroman i učinkovit.
Slika, baš tog modela koji, od danas, dužim, i sa njim se družim, je sa site-a 6moons.com.
Attachments
solaja_1.jpg
solaja_1.jpg (67.01 KiB) Viewed 2427 times
solaja_1.jpg
solaja_1.jpg (67.01 KiB) Viewed 2427 times
Last edited by zika on 21 Dec 2009, 14:35, edited 2 times in total.

VuleJohn
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by VuleJohn » 20 Dec 2009, 21:40

Iz vašeg teksta moglo bi se zaključiti da je pretpojačalo faktički višak, odnosno moglo bi biti zamenjeno kvalitetnim potencinometrom..
Drugo..nadam se da ih više ne skutijava čovek poznat na forumima po imenu jednog umetnika, priča se da je jedna serija posle par meseci počela da menja crnu boju u crvenu..
sve je dobro kad se dobro svrši

zika
Moderator
Moderator

Post by zika » 20 Dec 2009, 22:14

VuleJohn wrote:Iz vašeg teksta moglo bi se zaključiti da je pretpojačalo faktički višak, odnosno moglo bi biti zamenjeno kvalitetnim potencinometrom..
Drugo..nadam se da ih više ne skutijava čovek poznat na forumima po imenu jednog umetnika, priča se da je jedna serija posle par meseci počela da menja crnu boju u crvenu..
Probao sam i sa kvalitetnim potenciometrom. Ipak sam se odlučio za ovo rešenje. Umetnički deo Vaše poruke nisam baš razumeo, čak i da se pretvori u crvenu kutiju, iz moje poruke je to jasno, ja ću ga, opet, isto oceniti. Boja kutije mi je najmanji činilac u oceni nečega što slušam. Čak i na automobilu mi boja nije važna.
Da sam hteo nešto čime se podešava boja i ostali parametri zvuka, uzeo bih equalizer ili nešto prikladno toj, hipotetičkoj, potrebi. U moju definiciju Hi-Fi-ja ovaj se preamp savršeno uklopio. Kad svako obavlja zadatak za koji je odabran, i "veliki" cilj se lako postigne. No, u svakom slučaju, hvala i na savetu i na upozorenju. Ako počne da menja boju javiću Vam i izmeniću kvalifikaciju "dosadan" u mojoj oceni ovog preamp-a. Zvučnu ne verujem da bih, i tada. Naravno, mišljenje o tvorcu uređaja o kojem govorimo ne verujem da ću promeniti.

Simke
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Simke » 21 Dec 2009, 16:25

zika wrote:Danas sam primio, očekivanu, vest da je TVC1 gospodina Dragana Šolaje moje vlasništvo.
=D>
Nazalost, jos uvek nisam imao priliku da cujem doticni uredjaj, ali sam se naslusao reci hvale sa svih strana. Jedina (sitna) zamerka bi bila power switch - deluje mi prilicno nepristupacno. No, gospodin Solaja je ovakvu spravu verovatno namenio istinskim ljubiteljima muzike i kvalitetnog zvuka, koji ga verovatno nece ni odmarati (iskljucivati) i time gubiti dragoceno vreme za ponovno uspostavljanje radnih vrednosti prilikom ponovnog ukljucivanja. :wink:

Puno prijatnih sati Vam zelim Ziko, uz doticni uredjaj i omiljenu muziku...

zika
Moderator
Moderator

Post by zika » 21 Dec 2009, 16:51

Simke wrote:
zika wrote:Danas sam primio, očekivanu, vest da je TVC1 gospodina Dragana Šolaje moje vlasništvo.
=D>
Nazalost, jos uvek nisam imao priliku da cujem doticni uredjaj, ali sam se naslusao reci hvale sa svih strana. Jedina (sitna) zamerka bi bila power switch - deluje mi prilicno nepristupacno. No, gospodin Solaja je ovakvu spravu verovatno namenio istinskim ljubiteljima muzike i kvalitetnog zvuka, koji ga verovatno nece ni odmarati (iskljucivati) i time gubiti dragoceno vreme za ponovno uspostavljanje radnih vrednosti prilikom ponovnog ukljucivanja. :wink:

Puno prijatnih sati Vam zelim Ziko, uz doticni uredjaj i omiljenu muziku...
Hvala. U TVC1 (skoro) nema potrebe za "uspostavljanjem radnih vrednosti" ... Makar, ja, tako vidim ... Kod mene je gašenje dugačije rešeno, te sam i zaboravio gde je prekidač ... Pamtim jedino gde je prekidač za Hiraga-u ... Jedan moj prijatelj je, davno, u vreme AT-a, rekao, najbolji računar je onaj koji, kada, jednom, ako se mora, otvoriš a on pun prašine. Tako je i ovde. Ovo je uređaj koji, zaista, zaboravite da postoji i uživate. Naterao me je na još neke tweak-ove glede napajanja AYA-e i Hiraga-e jer se, sada, sve čuje ...

Post Reply