HiFi & Professional Audio Forum  

U poseti - Svrljig, fabrika zvučnika

Slike i opisi sistema, komponenti, video klipovi.. - Foto Album
Forum rules
Foto Album

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Re: Hmm

Post by sdanicic » 01 Jul 2006, 11:00

borjan wrote:
Hej strucnjaci, pa videli ste i sami slike na internetu kako izgledaju prave fabrike.

Ova "nasa" izgleda kao u ranim sezdesetim godinama.

To je tuzno, ali dobro "Ta Škoda kakva takva je, onda je ipak moja".
Izgled fabrike nije ji najmanje bitan, setite se samo kako kao one cikice glancaju tamo Stradivarije i sl. Sonuse koji ne kostaju kad se naprave vise od recimo 4000 EUR ali se zato prodaju za 20,30 ili 40000EUR. Mislim, stave 2 Scan-speaka koja zajedno ukupno kostaju oko 1200 EUR po maloprodajnim cenama ( znaci oko 700-800 EUR za njih kao fabriku ), skretnicu koja sa Mundorfima ne prelazi recimo vise od 1000 EUR i kobajagi drvenarijom kojom prave Stradivari violine... :( Mislim, svaka cast za izgled, ali je cena totalno nerealna isto onoliko kao i onaj cikica sto sa svojih 80-90 banki kao nesto smirgla i polira kutije.
Iskreno, iako sam video svakakve fabrike i ne slazem se da je izgled najbitniji ( recimo KEF ima neke kineskinje koje rade skretnice, pa vi sad njima verujte :lol: ) moram da se pitam- da li ce to biti opet tehnicki vrhunski zvucnici kao sto su to tvrdili i iz EI NIS koji su po specifikacijama bolji od B&W, kako su oni pricali,a zvucno ne mogu da pridju ni SAL-u, sem mozda nekih starijih serija? Mislim, plasi me kad nesto ima samu svrhu postojanja u tome da lici na jedinice Peerless-a ili ex VIFE ili SCAN-SPEAK-a ( pogledajte samo izgled visokotonaca )... :shock:

S obzirom da niko ovde od nas osim Nebojse (sn) i ostatka ekipe nije bio u samoj fabrci, malo je nezahvalno/neposteno da mi sada dajemo neko pausalne i offtopic komentare. Licno sam misljenja da ako na bilo koji nacin moze da se iskoristi nesto od onoga sto se tamo pravi, onda to treba i reci, navodeci kako prednosti tako i mane.

Znaci, ono sto uvek ponavljam kada se sretnem sa svakim od vas - promocija i afirmacija svega sto je vredno paznje, a pogotovo kada je i nesto domace u pitanju.

Ako je sve to ipak pregazilo vreme i slicno - onda tu nema pomoci, ali mi(tj. ja) to ne znamo. Voleo bih da se Nebojsa SN i Aca ribon oglase sa dodatnim informacijama, da mi ne bi ovako pucali u prazno.

Takodje cela prica oko EI lampi je veoma vazna, jer smo nekada is te fabrike imali prozivid koji je bio u samom vrhu - zato mi je recimo bilo veoma neprijatno kada me je prosle godine diler Audio Researcha za Grcku pitao a sta se desava sa EI lampama i ja nisam znao sta da mu odgovorim.

Pozdrav,
Sasa

Topic author
sn

Post by sn » 01 Jul 2006, 22:42

Što se tiče Ace on je u pregovorima sa nekim američkim distributerom oko veće količine ribona koje treba da napravi i isporuči. Dosta je posvećen tome, i kad bude imao vremena daće i on svoj komentar.
Što se mene tiče o stanju fabrike (koja otprilike izgleda kao 80% fabrika iz titovog vremena) bi moglo da se kaže:
- Spoljni i unutrašnji izgled - jako loše. Ali samo izgled. Zgrade su potpuno funkcionalne, komforne sa c.grejanjem i otprilike su duplo veće nego što smo mi očekivali. Jedina investicija je krečenje i farbanje spolja i iznutra.
- Mašine za proizvodnju (ja sam imao dva zadatka, da dam svoje mišljenje i procenu o stanju mašina, jer sam se nekad bavio mašinstvom i da napravim ovaj foto prilog) - Grubo rečeno to bi ovako izgledalo; jedna trećina za otpad, druga uz manje-veće prepravke i popravke može da radi dalje, treća može da ostane kakva jeste i da radi još. Nešto novih mašina bi trebalo dokupiti.
- Radna snaga ; u proseku nedovoljno stručna. Sa skoro 300 radnika bi morala da se svede na 50 pravih. To moraju da budu ljudi koji znaju i vole svoj posao i koji neće biti kao većina prethodnih koja je gledala da pobegne sa posla ili na bolovanje da bi okopavali krompir ili sadili paradajz i krastavce.
- Proizvod (zvučnik) - Tu bi moralo više stvari da se uradi; Konstrukciono da se unapredi, da se standardizuje (ako niste znali većina njihovih rupa na zvučnicima se ne poklapa sa rupama drugih zvučnika u svetu) tj. što da privremeno RCF, JBL, ili neki drugi izgoreli model ne zamenite njihovim. Dizajn-obavezno, i veći kvalitet materijala koji se koristi u proizvodnji kao polu-fabrikat. Branimir i Aleksandar su dosta toga rekli na ovu temu.
- Laboratorija - u svoje vreme kada je napravljena (oko 70-ih) bez preterivanja bila je prva u evropi! (kažu sada je 5 ili 6-ta). Tu bi trebalo samo dodati par ozbiljnih kompjutera na kojima bi se mogle raditi simulacije u realnom vremenu, i neka dodatna merenja.
Sve u svemu ova fabrika ima potencijala. Pozitivno je to što su se 'otvorili' i po prvi put pozvali i ljude sa strane koji se razumeju i privatno dugo bave tim poslom, na razgovor (ne mislim samo na nas). Na sadašnjem rukovodstvu i novom vlasniku je da odluče šta će dalje biti i do kakvih će promena doći. Naš zajednički komentar bi možda bio:
Samo vas gledamo!

Locked